Ange ditt sökord

Annons:

Jag nekas vidare utredning trots mina depressioner och bokstavsdiagnoser – vad ska jag göra?

Jag lider av djup depression (tror jag) sedan 20- årsåldern. Har medicinerat med anti- depressiva sedan 80- talet, utan resultat. Medicinerar inte nu. Får Oxascand mot panik- ångest, men tar dem bara ibland. Sover mycket el. lite. Min psykiater tror att jag är bipolär, men jag fick på 90- talet diagnos som mkt. depressiv. Jag nekas utredning. Har två barn med diagnoser som ADHD, ADD, Asberger, psykotisk, autism. Har försökt att få hjälp, men kommer inte “fram”. Vad ska jag göra? /Rose-Marie 56

Vad jag förstår så har Du en psykiaterkontakt och om Du fått diagnos bipolär sjukdom så innebär det att Du har både depressioner och uppvarvningsperioder i Din sjukhistoria. Om Du misstänker att Du kan ha även ADHD, ADD eller Asperger (som Dina barn) så bör Din psykiater kunna ställa någon av dessa diagnoser. Ta upp det vid nästa besök eller om Du inte har kvar Din psykiaterkontakt så får Du gå via Din Vårdcentral och be om en remiss till psykiatrisk öppevårdsmottagning för utredning.

Annons:

Den här frågan handlar om:


Uppdaterad: 8 oktober, 2012 Publicerad: 8 oktober, 2012

Liknande frågor

”Vårdens och läkares ansvar” – Signaturen “Orolig kvinna” (31) har i drygt 2 år ätit 45 mg Remeron och 300 mg Efexor Depot varje dag:

Remeron har jag helt i samråd med min läkare slutat med sedan drygt tre månader tillbaka. Jag har gått ner till 150 mg Efexor sedan ett halvår tillbaka.

Viktuppgång med Cipramil?

Orolig (kvinna 52): Läser mycket om viktuppgång när det gäller Cipramil och blir orolig eftersom jag själv tar 30 mg/dag.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: