Ange ditt sökord

Annons:

Hur länge antibiotika?

Jag är 20 år och tar antibiotika mot acne. (tetralysal 150 mg 2 ggr dagligen). Jag kan inte använda något utvärtes medel för jag har eksem och det blir jättetorrt, irriterat etc av dalacin, skinoren etc. Jag började med antibiotikan i mitten av december. Min fråga är: hur länge kan jag fortsätta med det? Hur är det med resistensutveckling? Jag oroar mig ganska mycket för det. Läste någonstans att man skulle kombinera antibiotikan med ngt utvärtes medel, men jag kan ju inte använda såna. Vad innebär egentligen resistensutveckling, om man skulle få sån? Att man aldrig mer i livet kan bli hjälpt av tetralysalen eller dör de resistenta bakterierna sedan eller? Jag har funderat på en sak: är det möjligt att man så att säga skulle kunna få typ dalacin fast med bara själva antibiotikan, i en vanlig kräm eller så, så att den inte torkar ut min känsliga hud? Ännu en fundering jag har är: efter att jag slutat med (den invärtes) antibiotikan, hur långt uppehåll ska man göra innan man kanske kan börja med den igen? Jag oroar mig mycket för allt det här, jag vill inte stå utan någon behandling och få ärr etc. Jag skulle verkligen bli jätteglad om du svarade!

Svar till signaturen Sara
Vid antibiotikabehandling mot acne brukar man behandla under 3-6 månader och sedan försöka sluta. Om acnen då genast kommer tillbaka får man börja igen med antibiotika. Om man snabbt får tillbaka acne efter flera behandlingkurer kan det löna sig att byta till annan typ av läkemedel såsom Roaccutan.
Vid behandling med tetracykliner ses resistensutveckling hos Propionebakterium acne i ungefär 30% men denna resistens försvinner när man slutar med behandlingen. det betyder alltså inte att man aldrig mer kan ta antibiotika. Man bör ej kombinera antibiotika lokalt och tabletter men när du slutat med tetracyklin finns Dalcin i en lotion som ej är så uttorkande.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 16 mars, 2002 Publicerad: 16 mars, 2002

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad är det för skillnad på en dermatolog, en hudterapeut och en hudläkare?

Hej, jag har inga hudproblem men jag är intresserad av yrken inom hud. Men jag undrar vad det är för skillnad på en Dermatolog, en Hudterapeut och en Hudläkare?

Hud & Hår

Vårtor i armhålan

Jag har i armhålan på båda sidor ca 7 st vårtor som är ca 1-6 mm stora som hudflikar eller "påsar". fäster mot huden med en liten yta och som står ut från huden. De har inga sensationer med sig. Känns inte, är hudfägade men oestetiska. Vad är det för typ av vårta? Orsak? Behandling? smittar andra? Jag är 40 år och i övrigt frisk.

Hud & Hår

Pulserande känsla

Jag har på senare tid då och då känt en pulserande känsla i huden på näsan och att det liksom sträcker lite. Jag tycker också att min näsa blivit lite förstorad. Jag har sedan en tid tillbaka haft problem med mycket pormaskar över näsa och panna och att huden är torr och känslig. Mitt på näsan finns ett mycket litet synligt blodkärl. Vad kan detta vara? Vad skall jag göra? Jag är 23 år gammal.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten