Hejsan Apotekaren, jag älskar att vandra långa sträckor om somrarna men jag har märkt att mina fötter tar väldigt mycket stryk och jag får ont. Vad kan jag göra för att motverka detta, finns det några särskilda strumpor eller sulor jag kan använda?
Går det att motverka ont i fötterna när man går mycket?

En vecka innan avfärd – Klipp tånaglarna
Kvällen innan avfärd – Tvätta, fila, smörj och tejpa
Kvällen innan du ska påbörja din vandring är det bra om du tvättar, filar, smörjer in och tejpar dina fötter – gör det aldrig strax innan du går ut! Exakt hur du tar hand om dina fötter är upp till dig och vad dina fötter behöver. Se till att hålla dem torra under vandringen. Dubbla strumpor kan minska friktionen så det kan också vara ett tips.
Sulor och skor finns massor att välja bland så för att hitta rätt för just dig så råder jag dig att ta hjälp nästa gång du är i butiken.
Fler frågor
Vad är det för vita prickar som uppstått efter solning?
Jag har små vita prickar på olika ställen på kroppen. Prickarna är ca 3–4 mm i diameter och förblir vita när jag solat. Vad är detta? Finns någon behandling?
Hudfläckar efter bältros
Hej, Jag fick bältros runt tinning, panna, öga för ungefär 1 månad sedan. Smärtan har gått över, det är lite spänningar kvar i området.
Återkommande rodnad och smärta i ögat
Har problem med hö öga. Det börjar med en prick i ögat, sedan huvudvärk över hö öga. Blir öm. Dagen efter är hela ögat rött och rinner och är ömt. Det sitter i ca 4-6 dagar, sedan tar det ca 4-5 veckor så börjar det om och så håller det på. Vad är det här, och vad ska jag göra?