Ange ditt sökord

Annons:

Frågor om Diane och AHA-syra

Hejsan!

Jo jag undrar två saker först om Diane. Jag har ätit det i 3 månader nu och har den senaste tiden märk en försämring av acnen. Kan det vara så att det blir en försämring först och sen en förbättring eller? Har läst i tidigare “frågor och och svar” att flera andra acne medel/mediciner har den effekten?
Sen undrar jag om AHA-syra behandling är ngt som du rekommenderar mot acne? Är det i såfall dyrt och har det ngn påverkan på hyns pigment altså kan färgen på huden förändras (ljusare/mörkare)? Har hört det så jag undrar.
Jättetacksam för svar.

Hej!
Någon försämring i början är inte beskriven vid Diane, och borde inte teoretiskt sett vara så trolig. De medel som gör acnen sämre i början, fungerar genom att på olika sätt “driva fram” pormaskarna till hudytan. Det blir då ofta en försämring i smaband med det. Diane har ju inte den mekanismen.
AHA-syra är ett medel som ger “peeling”effekt, dvs slipar yttersta hudlagret. Det är knappast att rekommendera vid aktiv acne. När acnen har läkat kan AHA-syra få huden att se “fräschare” ut ett tag, tycker många. Peeling kan påverka hudens pigment, mer ju djupare peelingen går. Efter en riktig slipning blir huden ofta ljusare och för alltid mer känslig för solen, och starka solskydd behöver användas. Får ej bli brun!
Priser för behandlingen kan jag tyvärr inte hjälpa dig med, du får ringa olika skönhetssalonger och fråga!
FN

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 17 december, 2003 Publicerad: 17 december, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Vita fläckar, hudsvamp?

Förra sommaren upptäckte jag att jag hade vita fläckar på ryggen, som fortfarande finns kvar. Det ser nästan ut som när man flagnar efter man bränt sig. Jag har aldrig märkt att jag fjällat, kanske att jag varit något torr på dessa fläckar trots att jag alltid är noga med att smörja mig. Tycker att Zinkpasta har mildrat fläckarna något. För övrigt inga besvär av det, ingen klåda eller liknande, förutom att det är väldigt missprydande. Uppträder även på vintern men då i röda märken. Kan detta vara Pityriasis versicolor? Ska jag prova med Fungoralschampoo? Trots att jag aldrig märkt någon fjällnad elle klåda eller är det ingen mening om det inte är aktivt? Men borde inte de vita fläckarna försvinna i solen då det inte är aktivt? Eller bör jag få diagnos?

Hud & Hår

Finns det steroidkräm utan propylenglykol?

Hej, Jag har eksem och använder steroider. Jag är överkänslig mot propylenglykol. Finns det steroidkrämer utan propylenglykol?

Alternativb

Har ett rött område i ansiktet med blåsor

Har ett röd ömmande område i ansiktet ca 3*2 cm. Blank botten och små ’blåsor’ upphöjda. Det har nu kommit samma på Pannan på ett annat ställe. Ska jag söka?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten