Ange ditt sökord

Annons:

Frågor om acne, ärr och behandlingar.

Hej! Jag är en nittonårig tjej som undrar över ärr efter acne. Jag har haft acne/finnar hela tonåren, och inte fått så mycket ärr av det, men lite små gropar och ojämnheter etc. Jag har hört om olika behandlingar för att ta bort ärr – laser, hudslipning. Jag har (väldigt?) känslig hy och undrar om alla verkligen klarar av en sån behandling av ärr – läker det bra efteråt på alla, även dem med mycket känslig hy? Jag har nu börjat använda Dalacin som funkar bra. Är det inte så att många röda och bruna fläckar försvinner efter en tid? Jag menar att det kan väl se “värre” ut först men sen klarna upp en hel del? Hursomhelst vill jag ändå gärna veta om ärrbehandling. Vilken skulle du rekommendera? Pris? Vem är “bäst” – mest kvalificerad? Kan t.ex. AHA eller annan ansiktsbehandling av hudterapeut på salong göra huden slätare och ta bort ytligare ärr? Sen undrar jag också om hur man kan behandla pormaskar – jag har många små över hela näsan, ett område på hakan och lite mellan ögpnbrynen. Det enda jag någonsin använt som överhuvudtaget påverkat dem var Skinoren, men jag vet egentligen inte om det hjälpte, men kanske skulle det gjort det efter längre tid? Vad tycker du om ansiktsbehandlingar på salong? Kan det göra huden friskare och öka blodcirkulationen och allt sånt som de påstår? Det var många frågor! Jag skulle emellertid bli väldigt glad för att få alla de här funderingarna utredda. Tack på förhand!

Svar till signaturen Sofi.Det är riktigt som Du skriver att rodnade ärr bleknar med tiden och man bör vänta minst ett år efter att aktiva acneförändringar försvunnit,innan man försöker behandla ev. ärr. Den bästa metoden är slipning som görs av plastikkirurg. Då börjar man alltid med en “provslipning” inom ett litet område, förslagsvis under vinterhalvåret, väntar minst 3 månader för att se resultat och om det blir bra kan man göra större områden. Kostnaden varierar beroende på den medicinska indikationen: om man har tydlig ärrbildning kan behandling ske inom landstingets ram, om det bedöms som rent kosmetiskt får man betala kostnaden själv.Min åsikt är att hudterapeut inte kan göra huden slätare och ansiktsbehandling kan säkert kännas skönt men gör på intet sätt huden friskare. Blodcirculationen är det inget fel på vid sjukdomen acne.Pormaskar är vidgade talgkörtelmynningar som är en normalt förekommande struktur i huden. Man kan alltså ej få bort dem men göra dem mindre synliga med den behandling Du nämner, som då bör användas regelbundet under lång tid. AHA-behandling kan hjälpa vid ytliga ojämnheter, föreslår då att denna behandling görs av läkare ex hudläkare eller plastikkirurg. Hoppas att detta var svar på dina frågor.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 28 februari, 2001 Publicerad: 28 februari, 2001

Liknande frågor

Hud & Hår

Vita fläckar, hudsvamp?

Förra sommaren upptäckte jag att jag hade vita fläckar på ryggen, som fortfarande finns kvar. Det ser nästan ut som när man flagnar efter man bränt sig. Jag har aldrig märkt att jag fjällat, kanske att jag varit något torr på dessa fläckar trots att jag alltid är noga med att smörja mig. Tycker att Zinkpasta har mildrat fläckarna något. För övrigt inga besvär av det, ingen klåda eller liknande, förutom att det är väldigt missprydande. Uppträder även på vintern men då i röda märken. Kan detta vara Pityriasis versicolor? Ska jag prova med Fungoralschampoo? Trots att jag aldrig märkt någon fjällnad elle klåda eller är det ingen mening om det inte är aktivt? Men borde inte de vita fläckarna försvinna i solen då det inte är aktivt? Eller bör jag få diagnos?

Hud & Hår

Finns det steroidkräm utan propylenglykol?

Hej, Jag har eksem och använder steroider. Jag är överkänslig mot propylenglykol. Finns det steroidkrämer utan propylenglykol?

Alternativb

Har ett rött område i ansiktet med blåsor

Har ett röd ömmande område i ansiktet ca 3*2 cm. Blank botten och små ’blåsor’ upphöjda. Det har nu kommit samma på Pannan på ett annat ställe. Ska jag söka?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten