Hej. Jag är en kille som alltid haft problem med huden i ansiktet. Den är känslig och jag får lätt finnar, speciellt när jag rakar mig eller under de månader då solen inte är så stark. Jag har ätit tetralycal som har fungerat utmärkt med då och då kan det ändå komma fram någon enstaka böld som tar dagar innan de försvinner. Jag undrar om det finns vissa livsmedel man bör undvika som kan medföra att det blir fler finnar samt om det finns annat man kan äta för att bli av med finnarna. Tack!
Finns det några livsmedel jag bör undvika för att inte få fler finnar eller har du några andra tips?

Din beskrivning talar för att du har en lite envis akne. Påverkan av kosten kan vi avföra från dagordningen, det löser inga problem (inte vitamin B5 heller). Det du behöver är fortsatt aknebehandling och den får du utforma tillsammans med din doktor. Du kanske behöver en antibiotikakur ytterligare. Men det är lika viktigt med lokalbehandling och den skall sen fortsätta lång tid efter tablettbehandlingen är avslutad.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vita fläckar, hudsvamp?
Förra sommaren upptäckte jag att jag hade vita fläckar på ryggen, som fortfarande finns kvar. Det ser nästan ut som när man flagnar efter man bränt sig. Jag har aldrig märkt att jag fjällat, kanske att jag varit något torr på dessa fläckar trots att jag alltid är noga med att smörja mig. Tycker att Zinkpasta har mildrat fläckarna något. För övrigt inga besvär av det, ingen klåda eller liknande, förutom att det är väldigt missprydande. Uppträder även på vintern men då i röda märken. Kan detta vara Pityriasis versicolor? Ska jag prova med Fungoralschampoo? Trots att jag aldrig märkt någon fjällnad elle klåda eller är det ingen mening om det inte är aktivt? Men borde inte de vita fläckarna försvinna i solen då det inte är aktivt? Eller bör jag få diagnos?
Finns det steroidkräm utan propylenglykol?
Hej, Jag har eksem och använder steroider. Jag är överkänslig mot propylenglykol. Finns det steroidkrämer utan propylenglykol?
Har ett rött område i ansiktet med blåsor
Har ett röd ömmande område i ansiktet ca 3*2 cm. Blank botten och små ’blåsor’ upphöjda. Det har nu kommit samma på Pannan på ett annat ställe. Ska jag söka?