Hej.
Jag har en dotter på 5 år som alltid har haft torr hud. Till och från har hon böjveckseksem som vi då behandlar med kortisonsalva framgångsrikt. Vi har aldrig sökt för detta efersom det har fungerat att bara smörja. Men nu har hon extremt torr hud på ovansidan av sina händer. Till och från så har huden spruckit så den har börjat blöda. Vi har testat diverse salvor, men inget verkar fungera. Hon får inte använda tvål har vi sagt och inte heller gå utan vantar nu när det var kallt. Vad skall man göra?
Hälsn. Filippas mamma.
Eksem på händer
Hej!
Det låter som atopiskt eksem, och lokalisation på händerna yttrar sig ofta som en väldigt torr och sprickande hud. Det framgår inte vilka salvor som prövats. I det här fallet kan man nog komma långt med mjukgörande i kombination med en lite starkare kortisonsalva enligt ett nedtrappningsschema. Sådana salvor är receptbelagda, så ni bör söka upp husläkaren för hjälp med detta, ev remiss till hudspecialist.
Att minimera tvålanvändandet och hålla händerna varma är kloka åtgärder som bidrar till föräbttring när hon fått riktiga läkemedel.
FN
Se även:
Vanliga frågor och svar om handeksem.
Handeksem i dermatologens patientinformation.
Liknande frågor
Vad är det för skillnad på en dermatolog, en hudterapeut och en hudläkare?
Hej, jag har inga hudproblem men jag är intresserad av yrken inom hud. Men jag undrar vad det är för skillnad på en Dermatolog, en Hudterapeut och en Hudläkare?
Vårtor i armhålan
Jag har i armhålan på båda sidor ca 7 st vårtor som är ca 1-6 mm stora som hudflikar eller "påsar". fäster mot huden med en liten yta och som står ut från huden. De har inga sensationer med sig. Känns inte, är hudfägade men oestetiska. Vad är det för typ av vårta? Orsak? Behandling? smittar andra? Jag är 40 år och i övrigt frisk.
Pulserande känsla
Jag har på senare tid då och då känt en pulserande känsla i huden på näsan och att det liksom sträcker lite. Jag tycker också att min näsa blivit lite förstorad. Jag har sedan en tid tillbaka haft problem med mycket pormaskar över näsa och panna och att huden är torr och känslig. Mitt på näsan finns ett mycket litet synligt blodkärl. Vad kan detta vara? Vad skall jag göra? Jag är 23 år gammal.