Ange ditt sökord

Annons:

eksem på barn

Hej!

Min son har någon form av eksem på ena kinden, mellan ögonen, på baksidan av överarmarna och på baksidan av vadorna. Samtliga har storleken ung av en 50-öring och är lite knottriga och röda. De verkar klia i “omgångar”. Allmänläkaren vi träffade sa att han trodde det var svamp, men jag tycker inte att svampsalva har givit någon effekt. Vad tror du?

Svar till signaturen side
Det finns flera olika hudsjukdomar detta kan vara. Psoriasis hos barn kliar ofta, sitter ofta i ansiktet och kan stämma på din beskrivng. Böjveckseksem (atopiskt eksem) kan ibland ha nummulära(=50öringsstora) utslag med denna lokalisation. Utbredd keratosis pilaris har just denna utbredning baksida överarmar, underben och kinder. Svamp är mindre sannolikt då en smittsam hudsvamp sällan sitter symmetriskt på kroppen utan utgår från det område på kroppen där kontakten med ex husdjuret som gett smittan varit mest långvarig.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 16 maj, 2002 Publicerad: 16 maj, 2002

Liknande frågor

Hud & Hår

Vita fläckar, hudsvamp?

Förra sommaren upptäckte jag att jag hade vita fläckar på ryggen, som fortfarande finns kvar. Det ser nästan ut som när man flagnar efter man bränt sig. Jag har aldrig märkt att jag fjällat, kanske att jag varit något torr på dessa fläckar trots att jag alltid är noga med att smörja mig. Tycker att Zinkpasta har mildrat fläckarna något. För övrigt inga besvär av det, ingen klåda eller liknande, förutom att det är väldigt missprydande. Uppträder även på vintern men då i röda märken. Kan detta vara Pityriasis versicolor? Ska jag prova med Fungoralschampoo? Trots att jag aldrig märkt någon fjällnad elle klåda eller är det ingen mening om det inte är aktivt? Men borde inte de vita fläckarna försvinna i solen då det inte är aktivt? Eller bör jag få diagnos?

Hud & Hår

Finns det steroidkräm utan propylenglykol?

Hej, Jag har eksem och använder steroider. Jag är överkänslig mot propylenglykol. Finns det steroidkrämer utan propylenglykol?

Alternativb

Har ett rött område i ansiktet med blåsor

Har ett röd ömmande område i ansiktet ca 3*2 cm. Blank botten och små ’blåsor’ upphöjda. Det har nu kommit samma på Pannan på ett annat ställe. Ska jag söka?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten