Jag har haft böjveckseksem sedan jag var liten. Dessa har blivit bättre men nu har jag fått eksem på ögonlocken, vilka svullnar upp och kliar. Jag undrar om det är farligt att behandla detta med Uniderm kräm? Jag har även ett torrt kliande eksem på halsen.
Eksem på ögonlocken
Böjveckseksem eller atopiskt eksem, som det även kallas, är en vanlig eksemform. Man räknar med att ca 25% av dagens barn kommer få varierande besvär av denna eksemform. Hos de flesta “växer det bort”, men hos ca 10-15% har man kvar sitt eksem som vuxen. Tillhör man dessa sitter eksemet vanligen i ansiktet (gärna runt ögon), halsen och som handeksem.
Grundbehandlingen utgörs av mjukgörande krämer och skulle inte detta vara tillräckligt kan man gärna lägga till en svag kortisonkräm, t.ex Uniderm. På kroppen kan man behöva en stark kortisonkräm, t.ex Elocon.
Olika ställen på kroppen är olika känsliga för kortison, och ögonlocken är lite extra känsliga. Att smörja dagligen med Uniderm även på ögonen brukar gå bra, och ibland ifall det behövs, kan man även behöva använda en medelstark kortisonkräm där. Skulle det bli så att man för sitt ögoneksem skulle behöva smörja med kortison flera gånger dagligen under flera månader, är behandlingen inte optimal. Då är det kanske dax att pröva nåt helt annat, som t.ex en lokalt immundämpande salva på recept som heter Protopic.
/Anders
Liknande frågor
Vad är det för skillnad på en dermatolog, en hudterapeut och en hudläkare?
Hej, jag har inga hudproblem men jag är intresserad av yrken inom hud. Men jag undrar vad det är för skillnad på en Dermatolog, en Hudterapeut och en Hudläkare?
Vårtor i armhålan
Jag har i armhålan på båda sidor ca 7 st vårtor som är ca 1-6 mm stora som hudflikar eller "påsar". fäster mot huden med en liten yta och som står ut från huden. De har inga sensationer med sig. Känns inte, är hudfägade men oestetiska. Vad är det för typ av vårta? Orsak? Behandling? smittar andra? Jag är 40 år och i övrigt frisk.
Pulserande känsla
Jag har på senare tid då och då känt en pulserande känsla i huden på näsan och att det liksom sträcker lite. Jag tycker också att min näsa blivit lite förstorad. Jag har sedan en tid tillbaka haft problem med mycket pormaskar över näsa och panna och att huden är torr och känslig. Mitt på näsan finns ett mycket litet synligt blodkärl. Vad kan detta vara? Vad skall jag göra? Jag är 23 år gammal.