Ange ditt sökord

Annons:

Differin, tidpunkt för insmörjning

Hej, jag har fått Differin kräm utskriven och på lappen står det att jag ska lägga på den på kvällen. Men spelar det någon roll om jag lägger på den på kvällen eller på morgonen? Jag använder för tillfället Differin på kvällen och Stioxyl på morgonen men önskar göra tvärtom, men hämmar det på något sätt effekten? Överallt där jag kollat på Differin står det att man ska ta på det på kvällen, men vilken betydelse kan det ha? Undrar också om det inte “smetas bort” på kvällen när jag ligger och gnider in huvudet i kudden lite grovt uttryckt. Tacksam för svar.

Hej! Att man skriver så, beror på att man vill att patienten ska undvika att gå ut i solen direkt efter applikation av krämen. Om man inte gör det, utan låter krämen torka in ordentligt, så spelar det ingen roll utan du väljer det du tycker är bäst!
FN

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 9 september, 2003 Publicerad: 9 september, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad är det för skillnad på en dermatolog, en hudterapeut och en hudläkare?

Hej, jag har inga hudproblem men jag är intresserad av yrken inom hud. Men jag undrar vad det är för skillnad på en Dermatolog, en Hudterapeut och en Hudläkare?

Hud & Hår

Vårtor i armhålan

Jag har i armhålan på båda sidor ca 7 st vårtor som är ca 1-6 mm stora som hudflikar eller "påsar". fäster mot huden med en liten yta och som står ut från huden. De har inga sensationer med sig. Känns inte, är hudfägade men oestetiska. Vad är det för typ av vårta? Orsak? Behandling? smittar andra? Jag är 40 år och i övrigt frisk.

Hud & Hår

Pulserande känsla

Jag har på senare tid då och då känt en pulserande känsla i huden på näsan och att det liksom sträcker lite. Jag tycker också att min näsa blivit lite förstorad. Jag har sedan en tid tillbaka haft problem med mycket pormaskar över näsa och panna och att huden är torr och känslig. Mitt på näsan finns ett mycket litet synligt blodkärl. Vad kan detta vara? Vad skall jag göra? Jag är 23 år gammal.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten