Lider varje natt av starka kramp i vaderna, detta innebär dålig sömn. På vårdcentralen har det diagnosticerats att jag har drabbats av polyneuropati. Är 84 år, enligt läkaren alert som en femtioåring och jag måste leva med dessa problem. Finns det verkligen inget bot jag kan påverka? Är mycket tacksam för svar… Vänlig hälsning, Ella
Bot mot polyneuropati?

Har man fått diagnosen polyneuropati och att man efter konstens alla regler kontrollerat blodprover med B12-vitamiet osv vet vi att det kan vara svårt att bota. Man försöker ju att lindra krampbesvären med att pröva vissa mediciner som man ger vid Parkinsons sjukdom.
Jag vill noga då påpeka att det har inget att göra med om man själv har den sjukdomen eller inte! Det finns några mediciner man kan få på recept. Har det inte prövats tycker jag att du skall tala med behandlande läkare om detta!
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad händer om man har blodförgiftning i hjärnan?
Vad händer om man har blodförgiftning i hjärnan? Blodet cirkulerar ju så hur kan man då få det "bara i hjärnan"? Tacksam för svar / Elsie, 65
Wilsons sjukdom och ärftlighet
Hej hej. Jag har en fråga ang Wilsons sjukdom. Hur står risk är det att mitt barn skulle drabbas utav det? Min kusin och min mor har tydligen det.
Min pappa har fått problem efter operation fått typ som Tia-attack och undrar om det kan vara något annat?
Hej! Min pappa (82 år) lider av demens. För en och en halv månad sedan blev han opererat i höften efter en olycka och sitter i rullstol sedan dess.