Hej! Jag har de senaste åren blivit mer och mer osocial och tappat mitt umgänge helt. Detta är utanför mitt arbete som är enormt socialt! Jag vill sällan/aldrig åka till någon på min lediga tid och om någon vill komma hem till oss känns det som ett tvång. Såhär har det aldrig varit förut utan jag har varit väldigt social och var sällan hemma när jag/vi var lediga. Kan det bero på att jag äter “fel” läkemedel eller är det så att jag är deprimerad utan att veta det? Jag kan tillägga att jag lider av detta då det känns fel mot min familj och mina vänner och att det känns onormalt. Jag äter tramadol/alvedon för min värk, enalapril för mitt höga blodtryck och paroxetin för att jag fick ångest för några år sedan. Vad ska jag göra för att hitta tillbaka till mitt forna jag? Känns ohållbart såhär. Christina, 44 år
Blir mer och mer osocial
Du äter blodtryckssänkande (Enalapril), smärtstillande (Tramadol/Alvedon) samt antidepressivt (Paroxetin)läkemedel. På Din beskrivning låter det som att Du är fortsatt deprimerad (isolering, nedstämdhet). Om det Du står på sedan en längre tid inte är effektivt som antidepressivum så bör läkaren byta till ett annat antidepressivt/ångestdämpande läkemedel med annan verkningsmekaninsm, ev. remittera Dig till specialistpsykiatrin. Fundera på om tillägg KBT (kognitiv beteende terapi) skulle vara till hjälp för att komma till rätta med Dina negativa, dysfunktionella tankar.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Signaturen AIK är en kvinna (27 år) som vill veta mer om medicin vid panikångets vid graviditet:
Finns det någon medicin mot panikångest när man är gravid? Äter Cipramil nu men har fått höra att den är olämplig vid graviditet.
X-ray (man 62) har sedan 1972 Saroten till natten och Buspar på dagen:
Jag tycker att det borde finnas bättre sömnmedicin. Saroten har funnits sedan 1958 (dirty drug). Jag har provat det mesta; benzodiazepin håller inte.
Sarahv (25) har något som hon tror är ångest:
Det dyker speciellt upp när jag ska sova. Jag kan inte sova... Om jag skulle somna före midnatt vore det rena drömmen.