Hej! Jag har fått besvär med vuxenakne. Hade inga problem i tonåren men nu vid 26 år bråkar huden med mig. Främst akne på kind och haka. Salicylssyrapreparat håller det nere, men inte tillräckligt. Basiron har jag prövat men det gav mig främst klåda, torr hud och blekta lakan. Nu överväger jag enerpeel som erbjuds av hudterapeut. Vad anser du om detta? Kvinna, 26
Besväras av vuxenakne

En akne senare i livet behandlar vi princip på samma sätt som tonårsakne. Varför det ibland startar senare vet vi inte. Viktigt med behandlingen är att undvika bestående ärrbildning – aknen försvinner alltid. Hudläkare peelar inte så mycket, vi angriper aknen på andra sätt. Men först ska man vara säker på att det är akne du har. I din ålder kan det också vara en rosacea som kan ge en likartad bild. Så börja med att få en säker diagnos.
Fler frågor
Tranbärssaft eller citronvatten mot urinvägsinfektioner?
Hej! Hjälper det att dricka tranbärssaft eller citronvatten om man har drabbats av urinvägsinfektion? /Siv (Kvinna 58 år)
Ont i höfterna vid mens
Hejsan! En fråga: de tre senaste gångerna jag har haft mens så har jag fått ont i höfterna och det känns instabilt.
Självmedicinera ADHD med kaffe
Ifall man är odiagnoserad i adhd, och måste få medicin inom ett år för att fixa sina betyg så man kan komma in på rätt gymnasielinje, är det en okej strategi att börja dricka höga mängder kaffe för att självmedicinera?