Ange ditt sökord

Hur behandlas tinnitus?

Har Tinnitus som nu blivit värre och det plingar och låter i öronen. Har svårt att höra och blir jättetrött av att det aldrig är tyst. Min fråga är hur man kan lindra Tinnitus så det känns lite bättre?

Kvinna, 50 år

Tinnitus kan behandlas på många olika sätt. Det är ofta mer än en orsak som ligger bakom besvären (stress, spända muskler, öronsjukdomar, hormonella rubbningar, högt eller lågt blodtryck mm) och därför är det viktigt att du får en individuell bedömning. Behandlingen måste riktas mot en eventuell bakomliggande orsak.

Vissa typer av antidepressiva läkemedel har visats kunna lindra symtomen. Kognitiv beteendeterapi är också gynnsamt och kan ge en ökad kontroll över obehaget. På specialiserade tinnituscenter ges behandling kallad TRT – tinnitus retraining therapy. Läs mer här: Tinnitus – sus och pipande i öronen | Doktorn.com

Den här frågan handlar om:

Liknande frågor

Ögon & Öron

Är tinnitus farligt?

Hej! Jag har tinnitus och susningar i huvudet, är det farligt?

Ögon & Öron

Varför knackar det i örat?

Det knackar i mitt ena öra, väldigt högt, sen ett dygn tillbaka. Vad är det som händer?

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!