Jag äter medicin Paroxetin mot depression. Samtidigt tar jag naturmediciner: D-vitamin, K-vitamin, Memo Energy, som innehåller B12, folat och Ubikinon samt selen och zink. Jag är laktovegetarian och äter fisk ibland. Jag tar även flytande fiskolja. Jag tar även havtornskapslar mot torra slemhinnor. Hur fungerar dem tillsammans med Paroxetin? Måste jag minska eller sluta med naturmediciner? //Julia
Antidepressiva och naturmediciner
Ju flera mediciner och tillskott man tar desto svårare är det att säga om det kan bli si eller så. Håller man sig till rekommenderad dosering och inte tar för mycket av tillskotten tror jag det går bra att ta Paroxetin samtidigt. Jag brukar dock säga till mina patienter, om man nu börjar med ”skolmedicinen”, att bara hålla sig till denna att par veckor innan man sedan försiktigt börjar med tillskotten igen ett efter ett, vecka efter vecka för att se om det då blir någonting som gör att man inte mår bra.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Signaturen Undrande (kvinna 41) besväras av PMS som ger klart nedsatt livskvalitet:
Jag kan få Zoloft om jag vill men är rädd för att gå upp i vikt. Påverkar SSRI-preparat ämnesomsättningen eller är det bara en fråga om att patienten äter mer?
Spinoza (36) lider av konstant trötthet:
Tröttheten varierar naturligtvis, men jag kan inte minnas när jag vaknade och kände mig utvilad senast. Det är inte bara psykisk trötthet utan ofta även fysisk.
Borde jag byta PMS-medicin?
LM (kvinna 44): Jag har ätit Citalopram i några år mot PMS och depression. Jag höjde dosen till 30 mg/dag under min senaste depression och det hjälpte lite.