Ange ditt sökord

Annons:

Ångest när jag ska tala inför människor

Jag får ångest när jag ska tala inför människor. Svettas enormt, darrar på rösten, pratar osammanhängande, får “blackouts” och glömmer vad jag ska säga. När jag var yngre var det inga problem men med stigande ålder har problemet kommit och blir bara värre. Har varit arbetslös och under längre tid vuxenstuderat och redovisningarna var ett litet “helvete”. Har nu fått en tjänst som delvis chef vilket innebär att jag ska hålla större möten med anhöriga samt personalmöten, mm. Hur kan jag bearbeta och bli fri min rädsla att tala inför människor?

Det Du beskriver kallas för social fobi. Det finns både bra hjälp i form av medicinering alternativt KBT (kognitiv beteendeterapi) och Du bör gå till Din husläkare och be om hjälp. Har de en psykolog på den vårdcentralen med KBT-inriktning så kan Du be att få hjälp den vägen i första hand, men även olika s.k. SSRI preparat (antidepressiva läkemedel) kan vara till hjälp för Dig.

Annons:

Den här frågan handlar om:


Uppdaterad: 12 februari, 2013 Publicerad: 12 februari, 2013

Liknande frågor

Catharina (24) undrar:

Catharina vill veta vad som menas med psykosomatisk sjukdom och om magsjuka kan vara en sådan åkomma.

Anna (23) har under en period tagit Fluoxetin mot depression:

Nu vill jag sluta med tabletterna, pga att jag blir otroligt trött och orkeslös av dem.

Är ofta nedstämd

Kvinna (51): Har sedan många år diagnos manodepressiv. Äter litium sedan över 25 år. Senaste 15 åren även antidepressiv-medicin.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: