Ange ditt sökord

Påverkade allergimedicinen?

Hej! Jag har tagit citalopram 30mg nu ca 5 år pga panikångest. Har ganska svår pollenallergi på somrarna och tog då Loratadin. Jag fick några hemska ångestattacker några gånger och undrar nu om det var Loratadinet? Slutade ta de. Vilken allergimedicin kan du rekommendera? Känner ff behov av allergimedicin. Hoppas på svar, Tack på förhand. Anne, 39 år

Loratadin kan ge hjärtklappning vilket hos känsliga individer kan trigga panikattacker. Det finns också ett anta fallbeskrivningar av individer som fått panikattacker vid insättning av Loratidin och där attackerna försvunnit när man tagit bort medicinen.. Om din besvär började (eller ökade) i smb med intag av Loratadin och sedan minskade när du tog bort Loratadin, ja då är det troligt att “det var Loratadinet”. Ett medel att pröva är Atarax (hudroxyzin) som används vid såväl allergi som för att dämpa ångestbesvär.

Den här frågan handlar om:


Uppdaterad: 27 september, 2011 Publicerad: 27 september, 2011

Liknande frågor

Depression & Ångest

Hur ofta kan jag ta min medicin utan att bli helt beroende?

Hej! Jag tar sedan många år Cipralex och senare även Fluanxol mot ångest, depression, social fobi, PTSS m.m.

Depression & Ångest

Ångest när jag ska tala inför människor

Jag får ångest när jag ska tala inför människor. Svettas enormt, darrar på rösten, pratar osammanhängande, får "blackouts" och glömmer vad jag ska säga.

Depression & Ångest

Rätt läkemedel för mig?

Jag har till och från sedan 2006 varit deprimerad. Har testat ett flertal läkemedel; Fluoxetin, Cipralex, Sertralin, Venlafaxin.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!