Hej! Jag har känslan av att någon har tagit stryptag på mig och inte släpper, även att jag inte kan äta för de känns som om maten bara sväller i munnen på mig. Kan detta vara symtom av ångest? I så fall, vad ska jag göra? Jag har diverse antidepresiva och ångestdämpande som jag tar dagligen. Maria, 24 år
Panikkänslor
Ja, det kan vara ett symtom på ångest. Psykologiskt betingade sväljningssvårigheter,” klumpkänsla” är ett känt fenomen. Förr gick det även under sin latinska benämning “Globus Hystericus”. Då du redan har medicinering så återstår psykologisk behandling med KBT i vilken du bör få hjälp att successivt slappna av i halsmuskulaturen.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Undrande och orolig (kvinna 44) äter Cipramil sen åtta år tillbaka pga panikångest. Nu ska jag byta till Cipralex:
Jag har nämligen behövt höja dosen sen ett år tillbaka till 70 mg. och har gått upp mycket i vikt. Jag ska ändra till Cipralex över en natt.
Ulan (kvinna 65) undrar om depression och ångest sitter i samma del av hjärnan:
Varför ger man inte elchocker tilll ångest-patienter när det tycks hjälpa en del med djupa depressioner?
Varför mår jag så dåligt?
Kvinna 21 år har fått tillbaka ett beteende som hon haft tidigare en gång, men som aldrig upplevt förut.