Jag har den senaste veckan haft stora problem med yrsel och skakningar. Kænns næstan som ångest fast som tar sig i uttryck fysiskt.
Jag tar flera olika mediciner sedan en tid tillbaka, Furix, pindolol mylan och levaxin. Kan medicinerna ha med mina problem att gøra?
Håller æven på att avvænja mig från min antidepressiva medicinering, har bar fyra dagar kvar på den sista kuren. Ær rædd att mina ångest problem ær på væg tillbaka.
tacksam før svar. Carin (27år)
Problem med yrsel och ångest
Det kan vara svårt, eller omöjligt, att skilja ångestsymtom från symtom orsakade av fysisk sjukdom. De symtom du beskriver kan alltså vara orsakade av såväl din fysiska sjukdom (du anger inte varför du tar Furix och pindolol, kanske mot hjärtsvikt eller högt blodtryck?) som av ångest. Att du håller på att trappa ut din antidepressiva medicinering kan också spela in eftersom en del antidepressiva kan ge utsättningsfenomen som inkluderar yrsel och skakningar. Det är alltså en komplicerad fråga som du bör ta till den läkare som behandlar dig.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Signaturen AIK är en kvinna (27 år) som vill veta mer om medicin vid panikångets vid graviditet:
Finns det någon medicin mot panikångest när man är gravid? Äter Cipramil nu men har fått höra att den är olämplig vid graviditet.
X-ray (man 62) har sedan 1972 Saroten till natten och Buspar på dagen:
Jag tycker att det borde finnas bättre sömnmedicin. Saroten har funnits sedan 1958 (dirty drug). Jag har provat det mesta; benzodiazepin håller inte.
Sarahv (25) har något som hon tror är ångest:
Det dyker speciellt upp när jag ska sova. Jag kan inte sova... Om jag skulle somna före midnatt vore det rena drömmen.