Jag har den senaste veckan haft stora problem med yrsel och skakningar. Kænns næstan som ångest fast som tar sig i uttryck fysiskt.
Jag tar flera olika mediciner sedan en tid tillbaka, Furix, pindolol mylan och levaxin. Kan medicinerna ha med mina problem att gøra?
Håller æven på att avvænja mig från min antidepressiva medicinering, har bar fyra dagar kvar på den sista kuren. Ær rædd att mina ångest problem ær på væg tillbaka.
tacksam før svar. Carin (27år)
Problem med yrsel och ångest
Det kan vara svårt, eller omöjligt, att skilja ångestsymtom från symtom orsakade av fysisk sjukdom. De symtom du beskriver kan alltså vara orsakade av såväl din fysiska sjukdom (du anger inte varför du tar Furix och pindolol, kanske mot hjärtsvikt eller högt blodtryck?) som av ångest. Att du håller på att trappa ut din antidepressiva medicinering kan också spela in eftersom en del antidepressiva kan ge utsättningsfenomen som inkluderar yrsel och skakningar. Det är alltså en komplicerad fråga som du bör ta till den läkare som behandlar dig.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Signaturen Undrande (kvinna 41) besväras av PMS som ger klart nedsatt livskvalitet:
Jag kan få Zoloft om jag vill men är rädd för att gå upp i vikt. Påverkar SSRI-preparat ämnesomsättningen eller är det bara en fråga om att patienten äter mer?
Spinoza (36) lider av konstant trötthet:
Tröttheten varierar naturligtvis, men jag kan inte minnas när jag vaknade och kände mig utvilad senast. Det är inte bara psykisk trötthet utan ofta även fysisk.
Borde jag byta PMS-medicin?
LM (kvinna 44): Jag har ätit Citalopram i några år mot PMS och depression. Jag höjde dosen till 30 mg/dag under min senaste depression och det hjälpte lite.