Hejsan,
Jag har ett problem som oroar mig väldigt mycket. Jag är 25 år och har i samband med min mors arbetskamrats död upplevt hallucinationer. Sett skuggor av människor gå omkring. Har känt väldigt obehag i en del rum i vår dåvarande lägenhet. Ibland såg jag någon stå o titta på mig på nätterna. Såg ögonen blinka o så vidare. Jag har alltid levt med dessa skuggor, för jag trodde faktiskt mer jag var synsk än sjuk, för jag var inte den enda som upplevde att märkliga saker hände.
Sedan 12 års ålder har jag levt med depression, utan medicinering. För några veckor sedan började jag praktisera på en psykiatrisk avdelning för människor med psykoser. Och nu har mina hallucinationer eskalerat till en annan form, då människors ansikte förändras mitt framför ögonen på mig. Jag hör också röster. Inte röster som talar till mig eller så, men en gång då jag gick till bussen 05.00 på morgonen för att ta mig till jobbet, hörde jag barn skratta och leka i parken. Har också sett människor stå i buskar o tittat på mig. Om där funnits någon eller inte, vet jag inte. Är nu väldigt rädd märker jag, oftast när jag ska sova. Känner mig otrygg.
Mina hallucinationer har nu gjorts så jag inte längre fick gå min praktikperiod klart.
Är rädd vad det kan vara för något, iom det alltid funnits där, men i annan form. Tycker ni jag ska ta kontakt med läkare? Känner mig lite “borta” så att säga. Min reaktionsförmåga är inte som förr.
Vore tacksam för svar…
Melizza
Långvarig psykisk oro, kontakta läkare eller inte?
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
“Orolig mamma” (53) har en dotter som fått Zyprexa sedan 20 september. Hon var uppe i 30 mg/dag i ca fyra veckor:
Då ringde vi och berättade om alla biverkningar och nu är dosen 20 mg och ska sänkas till 10 mg och sedan vet jag inte.
”Trött på att ta medicin” – Signaturen ”Trött på mediciner” (kvinna 24) har en fråga om nedtrappning av medicin:
Äter sedan drygt två år Efexor, vilket fungerade bra ca 1½ år. Jag har sedan i somras haft stora problem att somna på natten och vakna på morgonen.
Zyprexa och viktuppgång
Bekymrad (kvinna 22): I början av förra sommaren hade jag min idealvikt. Sedan började jag käka Zyprexa och pang (!) så gick jag upp cirka 7 kg på en vecka.