Ange ditt sökord

Signaturen Ulan är en 64-årig kvinna som frågar:

Hur länge måste man stå ut med att må illa och ha ständig ångest när man äter ångestdämpande medel, innan man ger upp och inser att dom inte verkar. Provar just nu Efexor 37,5 mg och mår fruktansvärt illa. Har provat allt annat, tror jag.

Skrivet av Hjortsberg…
Det är kanske så att du inte fått “rätt diagnos” för dina besvär och att din medicin då inte hjälper är kanske inte så konstigt. Du måste gå till en erfaren psykiatriker eller en duktig allmänläkare och förklara dina besvär och bekymmer. Först då kan du få veta vilken behandling du kommer att behöva och då finns det möjligheter att hjälpa dig med den behandling som just du har nytta av.

Den här frågan handlar om:


Uppdaterad: 7 maj, 2008 Publicerad: 7 maj, 2008

Liknande frågor

“Orolig mamma” (53) har en dotter som fått Zyprexa sedan 20 september. Hon var uppe i 30 mg/dag i ca fyra veckor:

Då ringde vi och berättade om alla biverkningar och nu är dosen 20 mg och ska sänkas till 10 mg och sedan vet jag inte.

”Trött på att ta medicin” – Signaturen ”Trött på mediciner” (kvinna 24) har en fråga om nedtrappning av medicin:

Äter sedan drygt två år Efexor, vilket fungerade bra ca 1½ år. Jag har sedan i somras haft stora problem att somna på natten och vakna på morgonen.

Viktuppgång med Cipramil?

Orolig (kvinna 52): Läser mycket om viktuppgång när det gäller Cipramil och blir orolig eftersom jag själv tar 30 mg/dag.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!