Det var från början bara i ansiktet, och jag antog att det var s.k "Mallorca"-acne. Runt tiden då acnen försvann från ansiktet, ungefär i november, började det ploppa upp på bröstet. Nu är det jättemycket och täcker hela ryggen. Jag går just nu genom en jobbig separation efter ett 2½ års förhållande. Sedan de problemen började, blev det intensivt värre. Kan stress, nedstämdhet och ångest göra situationen värre? Bör jag söka en läkare för att få bukt med problemen (tar studenten om 5 mån, kommer då att bära klänning ett antal gånger och vill ej se ut så här)? MVH Eva
Hud- sex- samliv - Anders Hallén
Bild för Hud- sex- samliv - Anders Hallén
Skrivet av Anders Hallén...
Din hud blir inte piggare av att du har det besvärligt. Ja – du bör söka läkare för aktivare behandling. Det finns fortfarande tid att lugna ned utslagen inför din examen.
9 år 6 månader sedan
Jag har akne sedan ett år. Jag har varit hos hudläkare och fått prova två sorters tabletter. Först Erymax 250 mg, sedan Tetralysal 300 mg, som jag använde för tre månader sedan, och jag har inte märkt någon förbättring alls. Nu har jag bokat tid hos en annan hudläkare, för att jag känner mig hopplös och inte nöjd alls med de tabletter som jag har fått hittills. Vad kan jag göra för att förbättra tillståndet? Är det sant att jag ska undvika mat med mycket fett för att fettet gör läget sämre? Tacksam också om du har råd eller annat som kan hjälpa mig.
Hud- sex- samliv - Anders Hallén
Bild för Hud- sex- samliv - Anders Hallén
Skrivet av Anders Hallén...
För att börja med maten spelar den som regel ingen roll alls. Enstaka individer upplever försämring i samband med viss kost och bör då undvika den, men i stora patientgrupper ser man ingen kostpåverkan på akne. Aknesjukdomen utspelar sig i talgkörteln som är hormonellt styrd, vilket förklarar den försämring som många kvinnor upplever kring mens. Därför kan p-piller inte bara ge försämring utan även förbättring av akne, speciellt det preparat som heter Diane och som i Sverige marknadsförs som ett aknepreparat (får inte förskrivas av barnmorska).

Ofta kan man få högre effekt på aknen genom att kombinera antibiotikabehandling av den typ du har med olika utvärtes preparat. Det finns också ett preparat som heter Roaccutan som utnyttjas i hårdnackade fall (får bara skrivas ut av hudläkare).
Vilken angreppsmetod som är lämplig för dig beror på vilken typ av förändringar du har.

Fortsätt diskussionen med din hudläkare. Och dessvärre måste du oavsett behandling ha tålamod - ingen aknebehandling är snabb.

9 år 6 månader sedan
Jag sköter min hud som jag alltid har gjort, dvs rengöring (Cliniques Wash away Gel Cleanser) och mjukgöring. Det uppstår lätt finnar, speciellt på kinderna. Kan det bero på att det är kallt ute och kinderna får ta emot mycket kyla och blåst eller kan det vara hormonella förändringer? Jag lider verkligen av detta. Finns det något medel man kan ta för att de röda "ärren" ska gå bort! Hjälp mig!
Hud- sex- samliv - Anders Hallén
Bild för Hud- sex- samliv - Anders Hallén
Skrivet av Anders Hallén...
Aknesjukdomen är en inflammation i talgkörteln och som all annan inflammation uppstår rodnad och det tar ofta tid innan rodnaden lägger sig – ju kraftigare finne desto längre tid. I grunden är akne alltid en hormonellt orsakad sjukdom, men det är sällan uttryck för någon generell hormonrubbning i kroppen.

Någon effektiv metod att få bort ärr-rodnaden finns tyvärr inte, så vad man gör är att man angriper själva akneprocessen, så att det ska uppkomma färre och mindre förändringar. Den behandling du beskriver i ditt brev låter för en huddoktor som lite för ”klen”. Aknebehandling är alltid individuell och beroende på typen av akneförändringar. Jag tycker att du skall ”hemsöka” en doktor, helst en hudläkare, för att sätta in en effektivare behandling.

9 år 6 månader sedan
Jag hade inte problem med acne i tonåren, utan det bröt ut i 20-årsåldern. Jag behandlar huden med benzoylperoxid samt äter tetracykliner för andra gången. Jag har även använt dalacin kutan lösning i tre omgångar, samt differin i en omgång. Varken Dalacin eller Differin ger någon större effekt, men benzoylperoxid hjälper hyggligt och vid förra tetracyklinbehandlingen höll sig aknen borta i ungefär ett halvår. Nu undrar jag: 1. Brukar vuxenakne ge med sig med tiden? 2. Jag hör ibland att tillskott av zink, b-vitaminer och mycket vatten ska hjälpa mot akne. Har du haft patienter som vittnat om att det kan stämma, eller är det bara båg? På senare tid har man väl börjat omvärdera uppfattningen att akne inte har något samband med kosten? Jag är vegetarian, kan det medföra en ökad benägenhet för akne? 3. Kan akne förvärras av tvättmedels- eller kemikalierester i kläder och lakan? 4. Förvärras akne om huden irriteras, t ex av peelingkrämer eller stickiga eller hårda kläder och handdukar?
Hud- sex- samliv - Anders Hallén
Bild för Hud- sex- samliv - Anders Hallén
Skrivet av Anders Hallén...
1. Din akne startade lite senare än tonåren vilket är vanligt - akne är inte någon tonårssjukdom om än vanligast då. Även sen akne brukar läka ut, men det är alltid omöjligt att förutsäga när det sker. Man kan få en antydan genom att kontrollera om det finns långdragen akne i familjen.
2. Det saknas vetenskapliga belägg för att kosttillskott av olika slag skulle ha effekt. Inte heller torde din vegetariska kost spela någon roll.
3. Det krävs en urusel tvättmaskin för att det skall bli tvättmedelsrester kvar som spelar roll. Och i så fall ger de mer eksem-irritation än akne.
4. Irritation i sig ger nog inte mycket akne men kan bidra till att försvåra behandlingen, som i sig kan vara irriterande.
9 år 6 månader sedan
Sedan en månad äter jag tetracyklin (antibiotikum) och nu är det är ganska bra, men besvären är inte slut. Hur kan jag bli av med acne för gott? Jag behöver hjälp med det.
Hud- sex- samliv - Anders Hallén
Bild för Hud- sex- samliv - Anders Hallén
Skrivet av Christer Hjortsberg...
Acne är ett stort problem för många ungdomar. Det beror på den hastiga överproduktionen av speciellt manligt könshormon testosteron. Det gör att fettkörtlarna producerar mycket mer fett och kan inte tömma sig och i dessa bildas det nya bakterier. Du har fått ett bakteriedödande preparat och på så sätt löser sig problemet just när infektionerna är som värst. Men de återkommer. Det gör att du måste hålla huden ren och torr samt tömma dina fettporer. Om dina besvär blir alltför kraftiga finns det även preparat som är betydligt kraftigare - men det måste en läkare skriva ut. Det finns MYCKET litteratur på Apotek om dina besvär och detta är ett mycket vanligt problem på hudkliniker - som ju gärna hjälper dig med råd och anvisningar för att lindra dina besvär. Ring hudkliniken och boka tid, men besök också Apoteket och fråga efter informativa broschyrer.
9 år 6 månader sedan
Det var bra ett tag; sen blev det lite värre. Jag undrar om jag kan fortsätta äta 2 tabl 2 ggr/dag när jag är på solsemester? Kan jag sola samtidigt?
Hud- sex- samliv - Anders Hallén
Bild för Hud- sex- samliv - Anders Hallén
Skrivet av Anders Hallén...
Det framgår inte, men din ålder talar för att du behandlar acne. Dosen 2+2 antyder Tetralysal på 150 mg. I och för sig kan du fortsätta denna dos under solsemester - det är mycket ovanligt med solkänslighet orsakad av Tetralysal. Samtidigt är solen också acnebehandling, så pröva att halvera dosen till en kapsel morgon och kväll.
9 år 6 månader sedan