Jag har sedan en tid haft en typ av vita sårskorpor i hårbotten. Tror det kallas skorv. Det kliar och känns obehagligt. Vad kan jag göra åt detta?
Vita skorpor i hårbotten
Den låter som att du kan ha mjälleksem, eller seborroisk dermatit som den medicinska termen är, men går inte att säga säkert utan att se det. Ovanligare orsaker kan vara psoriasis i hårbotten eller svampinfektion. Men sannolikt är det mjälleksem du har. Det är vanligare att besvär blossar upp vintertid när det är torrt ute, eller när man är stressad.
Du kan pröva speciella schampon som behandlar mjällsvampen. De innehåller ketokonalzol eller selensulfid. Detta masserar du in i hårbotten vid dusch och låter verka några minuter. De finns receptfria på apoteken. Hjälper inte det kan du söka vårdcentral för bedömning och eventuell annan behandling.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad beror kliande utslag under fötterna på?
Har kliande utslag under fötterna, vad beror det på?
Jag har fotsvamp -vad ska jag göra?
Jag är 10 år, jag har fotsvamp och det är jätte jobbigt. Jag vet inte hur jag kan säga till mina föräldrar att jag har fotsvamp utan att låta äcklig.
Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?
Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.