(Kvinna 52 år): Jag har sedan två år tillbaka gått upp 20 kg; äter Cipramil sedan 5-6 år tillbaka. Tar dessa tabletter pga panikångest. Har genomgått en stor hjärtoperation för snart tre år sedan och detta var mycket stressande för mig. Beror min stora viktuppgång på Cipramil? Har ätit Zoloft tidigare men den gav mig mycket huvudvärk, då jag lider av migrän.
Viktuppgång av Cipramil?
Doktor Anders Halvarsson svarar: Med största sannolikhet kan det ha med medicinen att göra. Det är dock av värde att se på ämnesomsättningen för att utesluta en underfunktion där. Detta görs med ett enkelt blodprov. Kanske skulle du pröva något annat likvärdigt preparat? Viktigt att informera behandlande läkare om sin problematik.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Undrande och orolig (kvinna 44) äter Cipramil sen åtta år tillbaka pga panikångest. Nu ska jag byta till Cipralex:
Jag har nämligen behövt höja dosen sen ett år tillbaka till 70 mg. och har gått upp mycket i vikt. Jag ska ändra till Cipralex över en natt.
Ulan (kvinna 65) undrar om depression och ångest sitter i samma del av hjärnan:
Varför ger man inte elchocker tilll ångest-patienter när det tycks hjälpa en del med djupa depressioner?
Varför mår jag så dåligt?
Kvinna 21 år har fått tillbaka ett beteende som hon haft tidigare en gång, men som aldrig upplevt förut.