Ange ditt sökord

Annons:

Vegetarian och ömmande naglar

(Kvinna 56 år): Jag är vegetarian, ej fisk el kött. Mina naglar spricker hela tiden och nu börjar jag få små sår vid sidan av naglarna som ömmar och blöder om jag gör något. Undrar om jag har vitaminbrist av något slag; äter inga extra vitaminer eller kalk. Tack för hjälpen.

Professor Karl Arfors svarar: Du måste ta fiskoljekapslar varje dag för att öka intaget av omega3 och det för hjärnan livsviktiga DHA. Det finns massor av vitaminer i kött – så utan den dieten får du öka på med extra vitaminer.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Redaktionen
Uppdaterad: 2 juni, 2009 Publicerad: 2 juni, 2009

Liknande frågor

Mage & Tarm

Smärta i magen av apelsinjuice

Hej! Jag har en fråga angående min mage och drickandet av apelsinjuice.

Mat & Vitaminer

Har extrem fryskänsla samband med bantning?

Jag lider av att frysa. Jag kan aldrig gå utan strumpor och minns inte ens när jag senast kunde ha kortärmat.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: