Jag fick helt plötsligt en vattenblåsa på ca 1cm under ögat nu på kvällen. Jag känner inget, har inte kliat mig i ögat vad jag vet..
Hur kan detta komma sig? Jag är katt-, hund- och pollenallergisk. Kan det ha med det att göra?
Vattenansamling under ögat, allergi?
Hej!
Huden under ögat är väldigt tunn, och vävnaden där under väldigt porös så att vätska lätt ansamlas där. Din blåsa kan ha uppkommit av något insektsbett tex. Nässelutslag brukar inte ha synlig vattenansamling (den vätska som finns i nässelutslag är ansamlad inuti läderhuden). Om inte detta gått över nu, bör du söka vårdcentralen (om du inte redan gjort det!).
FN
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Små domningar i ansiktet
Hej, Jag har fått lite domningar (av det stickande slaget fast väldigt milt, som efter en bedövning släppt hos tandläkaren) i ansiktet, på höger sida - runt ögat och på hakan. Långsamt har det börjat vid munnen och nu känns det även runt ögat. Vad är det? Har inte fått fästingbett vad jag vet. Hos min hudterapeut får jag ibland a-vitaminkräm för att få "finare" hy, kan det påverka? Annars vet jag inte riktigt. Men blir rädd att domningen ska bli värre och sprida sig i hela högerhalvan av ansiktet.
Utslag i ljumsken
Jag har fått utslag i ena ljumsken och på ena sidan av pungen. Utslagen är röda och en del kommer det ur gult var då jag klämmer på dem. De kliar och svider mycket och jag har dessutom fått en spricka precis i ljumskvecket. Jag har smörjt in det med Inotyol vilket gör att utslagen torkar lite, men jag tycker att utslagen blir fler och fler. I övrigt har jag inga allergier eller eksem. Vad tror ni att jag har råkat ut för?
Seborroiskt eksem som inte går över
Hej! Jag har misstänkt seborroiskt eksem som främst sitter i ögonbryn. Jag fjällar i brynen och huden under ögonbrynshåren är lite ”knottrig”. Jag har även märkt att jag tappar mycket hår från brynen