Jag fick helt plötsligt en vattenblåsa på ca 1cm under ögat nu på kvällen. Jag känner inget, har inte kliat mig i ögat vad jag vet..
Hur kan detta komma sig? Jag är katt-, hund- och pollenallergisk. Kan det ha med det att göra?
Vattenansamling under ögat, allergi?
Hej!
Huden under ögat är väldigt tunn, och vävnaden där under väldigt porös så att vätska lätt ansamlas där. Din blåsa kan ha uppkommit av något insektsbett tex. Nässelutslag brukar inte ha synlig vattenansamling (den vätska som finns i nässelutslag är ansamlad inuti läderhuden). Om inte detta gått över nu, bör du söka vårdcentralen (om du inte redan gjort det!).
FN
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Kan man tatuera sig om man har eksem?
Hejsan! Jag är har länge kollat på tatueringar och vill verkligen göra det. Är dock lite orolig kring det eftersom jag har en medel/svår atopisk eksem.
Rodnad runt munnen efter alkohol
Hej! När jag dricker alkoholhaltiga drycker så händer det ibland att jag får rodnad och en brännande känsla runt munnen som oftast kommer 1-3 dagar efter konsumtionen och som håller i sig
Keloidärr – täcks det av offentlig vård?
Jag har fått ett keloidärr på örat, misstänker att jag slagit till min piercing och det har bara växt. Finns det offentlig vård att få eller måste jag uppsöka plastikkirurgi för att få bort den?