Ange ditt sökord

Annons:

Varför ger man Seloken?

Hej! Har en god vän som är deprimerad.Har ev. en bipolär problematik, men testerna tyder inte på det direkt. Hon är 25 år och fysiskt frisk i stort sett. Nu har läkaren gett henne Seloken för sin depression. Varför gör man det? mvh Monica, 51 år

Det finns inget “test” som kan bekräfta eller utesluta bipolär sjukdom. Diagnosen ställs på basis av en noggran kartläggning av sjukdomsförlopp och eventuell ärftlighet samt, i bästa fall, med stöd av intervjufrågor enligt bestämda frågeformulär. Varför din väninna ordinerats Seloken® (metoprolol), en beta-blockerare som normalt används vid hjärtbesvär och högt blodtryck, vet jag inte. För några år sedan kom det några små, vetenskapliga studier som pekade på att tex Seloken® kunde förstärka den antidepressiva effekten om man gav det som tillägg till SSRI/antidepressiva. Den samlade bedömningen av värdet av betablockare vid depression är dock att det inte har någon plats vid depressionsbehandling. Betablockare (oftast pindolol) används i vissa fall vid avgränsad social fobi (talarfobi / scenskräck).

Annons:

Den här frågan handlar om:


Uppdaterad: 12 december, 2011 Publicerad: 12 december, 2011

Liknande frågor

‘Är jag alkoholist?

Hej, jag fick diagnosen bipolär sjukdom för ca ett år sedan.  Jag har varit på två behandlingar pga alkoholism. Tyckte att min problematik inte stämde med de övrigas. Har nu fått höra att jag "självmedicinerat" med alkohol pga min sjukdom!? Till saken hör att jag tappat omdömet och fått infall/impulser både med och utan alkohol i kroppen. Har allvarligt undrat (efteråt) om jag är helt skamlös, ansvarslös, hopplös. Kanske svårt att svara på denna korta beskrivning? Tacksam för svar i vilket fall.' Maria (42) 

Undrande (man 55):

Vad är en emotionell störning?

återkommande perioder av depressioner…

VitMagnolia (kvinna 53): Jag äter sedan två år Lithionit för bipolärt syndrom.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: