På senaste har jag haft problem med att få återkommande vaglar, vilket jag aldrig har haft tidigare. Jag undrar vad detta beror på? Jag minns inte att jag har börjat med någon ny produkt heller. Snälla ge mig tips på vad jag kan göra och hur jag får dem att försvinna.
Vad gör jag åt återkommande vaglar?

Vaglar kan vara besvärliga, ibland kan det bero på att ögonlocket eller ögonlockskanterna är torra men även stress och hormonförändringar kan ge uppkomst av vaglar. Massera eller badda med varmt vatten så kan den läka ut snabbare. Är du torr på ögonlocken så kan du prova med mjukgörande ögonsalva för att se om det förebygger dina bekymmer.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Ska man ta bort öronvax?
Hej! Jag undrar om man ska ta väck vax i örat eller om det ska vara där?
Återkommande rodnad och smärta i ögat
Har problem med hö öga. Det börjar med en prick i ögat, sedan huvudvärk över hö öga. Blir öm. Dagen efter är hela ögat rött och rinner och är ömt. Det sitter i ca 4-6 dagar, sedan tar det ca 4-5 veckor så börjar det om och så håller det på. Vad är det här, och vad ska jag göra?