Ange ditt sökord

Annons:

Utslag på hals, händer och mage. Allergi?

Hej, har fått utslag som kliar på halsen, händerna och magen. Är det någon allergisk reaktion ?

Kvinna, 69 år

Utslag som du beskriver kan vara en allergisk reaktion, det är svårt att bedöma utan närmare beskrivning av hur utslaget ser ut. Allergiska reaktioner som är så spridda (och inte enbart lokala) har utseende av nässelutslag, där det är områden med röda fläckar med blekhet emellan, och där utslaget ofta är lite utstående från huden.

Utslag kan också bero på virusinfektion. Då är oftast utslaget mer finprickigt, dvs mindre röda prickar som kan sitta ensamma eller i grupper.

Prova att ta receptfria antihistamintabletter ett par dagar, och smörj huden med en mjukgörande kräm. Om inte utslaget lugnar sig tar du kontakt med din vårdcentral.

 

Annons:

Den här frågan handlar om:

Liknande frågor

Alternativb

Kan Kåvepenin tas tillsammans med yoghurt?

Kan Kåvepenin intas tillsammans med yoghurt? Om inte vad är bäst?

Alternativb

Kan paraflex påverka mina mellanpiller?

Hejsan, jag äter mellanpiller, Men nu ska jag börja äta paraflex, kan de påverka mina mellanpiller?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: