Ange ditt sökord

Annons:

Urinträngningar och östrogenbehandling

Hej. Jag har en östrogen ring som inte hjälper mot mina urinträngningar. Min fråga är om det finns mer styrka än 7,5 mg?

Kvinna, 59 år

Det finns bara en östrogenring för vaginalt bruk på marknaden, den säljs under namnet Oestring (receptbelagd). Av alla lokala östrogenpreparat för vaginalt bruk är Oestring den mest högdoserade.

Lokalt östrogen kan lindra urinträngningar, men har du fortfarande besvär trots behandling med östrogenring behöver man nog lägga till ytterligare behandling. Urinträngningar kan bero på andra orsaker än lokal östrogenbrist, som urinvägsinfektion, uretrit samt ett överaktivt nervsystem i urinblåsans vägg. Mitt råd till dig är att söka vår på vårdcentral eller hos gynekolog för att utesluta infektion, och för att diskutera annan behandling. Det finns flera olika läkemedel som minskar överaktiviteten i urinblåsans nervsystem och minskar trängningar.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Liknande frågor

Alternativb

Vad måste matcha vid donerade stamceller?

När man ska skänka blodstamceller så behöver man ”matcha” med mottagaren. Jag undrar vad det är som matchar rent biologiskt? Vad är det jag och personen har gemensamt till skillnad från andra

Alternativb

Matförgiftning vanligt av aladåb?

Köpte färska grisatassar som jag kokade (3 Tim.) och gjorde aladåb på. Provsmakade och efter 2 timmar fick jag kraftig diarré. Fick rusa till toan stup i kvarten, fick också frossa. Efter ca 24 timmar

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: