Äter sedan drygt två år Efexor, vilket fungerade bra ca 1½ år. Jag har sedan i somras haft stora problem att somna på natten och vakna på morgonen. Dosen har varierat från initiala 75mg upp till 300mg. Efer lång tid har jag sedan i höstas kommit i kontakt med psykiatrin och står där på väntelista till psykolog och kognitiv terapi. Eftersom medicinen inte fungerar vill min läkare nu att jag ska byta. Jag upplever dock att “nedtrappningen” gått för fort då jag starkt känner av yrsel och illamående. Min nedtrappning har i år sett ut såhär: 13 jan från 4 depotkapslar 75mg till 3. 21 jan 5mg. 28 jan 1x75mg på eget bevåg då jag hade få tabletter hemma. 1 febr 2x75mg. 28 febr 1x75mg; 1 mars 0 tab. 2 mars 75mg. 3 mars 0 tab. 4 mars 75mg; 5-6 mars 0 tab. Jag är apatisk, illamående, gråter, snurrig. Har nu efter nedtrappningen av Efexor övergått till 25mg Zoloft, vilket gradvis ska öka. Jag tar ibland Stilnoct för att kunna sova, men de små doserna hjälper inte så jag tar oftast 20 mg. Anser du att nedtrappningen har varit rätt för mig?
”Trött på att ta medicin” – Signaturen ”Trött på mediciner” (kvinna 24) har en fråga om nedtrappning av medicin:
Skrivet av Christer Hjortsberg…
Jag tycker nog att din nedtrappning gick lite väl fort. Du upplevde sannolikt biverkningar av den omställning som detta orsakade och det kunde vara klokt att under flera veckor lägga en utfasning av dina mediciner – samtidigt som man låter dig starta med en alternativ behandling i mycket små och sedan stigande doser ORSAKEN till utebliven effekt är inte ALLTID ”fel” medicinering – ibland beror det snarare på att DOSEN av din medicin har varit för LÅG och man kunde därmed ha tagit ställning till att öka din behandling snarare än att minska eller sätta ut den.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Sertralin och p-piller
Hej! jag äter sertralin ranbaxy 50 mg, har gjort det i ung. 6 månader nu, men jag undrar kan jag börja äta p-piller samtidigt som jag äter sertralin?
Testa demens via blodprov?
Hej! jag har hört att man kan få svar med blodprov om man har eller riskerar demens och i så fall hos vem? Har varit hos distr läkare dom kan ej ge svar.
Varför får min dotter skrattattacker mitt i nätterna och kan stirra ut genom ett fönster flera timmar i sträck?
Min dotter fick diagnos - nedsättning inom autism och asperger.Hhon är 17 år. Läkare skrev Risperidon 0,5mg per dag på kvällen kl.