Ange ditt sökord

Annons:

Påverkade allergimedicinen?

Hej! Jag har tagit citalopram 30mg nu ca 5 år pga panikångest. Har ganska svår pollenallergi på somrarna och tog då Loratadin. Jag fick några hemska ångestattacker några gånger och undrar nu om det var Loratadinet? Slutade ta de. Vilken allergimedicin kan du rekommendera? Känner ff behov av allergimedicin. Hoppas på svar, Tack på förhand. Anne, 39 år

Loratadin kan ge hjärtklappning vilket hos känsliga individer kan trigga panikattacker. Det finns också ett anta fallbeskrivningar av individer som fått panikattacker vid insättning av Loratidin och där attackerna försvunnit när man tagit bort medicinen.. Om din besvär började (eller ökade) i smb med intag av Loratadin och sedan minskade när du tog bort Loratadin, ja då är det troligt att "det var Loratadinet". Ett medel att pröva är Atarax (hudroxyzin) som används vid såväl allergi som för att dämpa ångestbesvär.

Annons:

Den här frågan handlar om:


Publicerad: 27 september, 2011

Liknande frågor

Deprimerad och vill ha hjälp

En längre period har jag känt mig väldigt nere och varit ledsen varje dag. Mina tårar kommer hela tiden och jag sover knappt och äter ungefär en måltid per dag. Känner att jag är inne i en depression. Går knappt utanför dörren. Känner att jag behöver hjälp men vet inte vad jag ska söka för hjälp. Var ska jag börja?

Kroppstemperaturen påverkar måendet

Jag har problem med min kroppstemperatur. Jag svettas väldigt mycket, speciellt i armhålorna. Men det skiljer sig från dag till dag. Vissa dagar är fruktansvärda (då hjälper inte ens absolut torr) och andra dagar har jag inga besvär alls. Från några månader tillbaka blir jag så varm på kvällarna. Blir röd i ansiktet och känner mig mycket trött utan feber men jag känner mig sjuk varje kväll. Nattetid brukar jag svettas mycket. Har dåligt med energi dygnet runt. Det känns som mina svettningar går hand i hand med hur jag mår på kvällarna. Vad kan detta vara?

Depression & Ångest

Jag känner mig nere under hösten

Jag är en person som alltid känner mig nere under hösten, och upplever att jag blir tröttare och mer nedstämd än vanligt. I höst tänkte jag därför se om jag kan ta vitaminer eller tillskott som är receptfria och naturliga för att få lite mer energi? Jag är 64 år och frisk i allmänhet så tar inga andra läkemedel!

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Svarsperioden varierar mellan 2-4 veckor. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Om du inte hör något från oss inom perioden 2-4 veckor kan du istället söka svar i vår sökruta - frågan kan ha besvarats tidigare.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Vi skänker 2 kr till Cancerfonden för varje ny prenumerant!

Gratis nyhetsbrev – få senaste hälsonyheterna från DOKTORN.com direkt i din inkorg.