Ange ditt sökord

Annons:

När försvinner smärtan vid bältros?

Hej! Jag har fått bältros och har fått antiviral medicin som jag ska ta i 7 dagar. Jag tar även värktabletter, men när försvinner smärtan?

Kvinna, 72 år

För de allra flesta försvinner smärtan inom 1-2 veckor. För en del kan dock smärtan kvarstå i den nerv som drabbades av bältros – en typ av smärta som kallas neuropatisk smärta. Då kan det behövas andra typer av smärtstillande läkemedel under en lägre tid. Hos de som är äldre än 60 år är den ihållande smärtan lite vanligare, cirka hälften av de som drabbas av bältros får långvarig smärta. Om det drabbar dig rekommenderas att du söker vård på din vårdcentral.

 

Läs mer om bältros och om neuropatisk smärta.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Liknande frågor

Kvinnans hälsa

Akne och behandling med p-piller

Jag går på p piller (prionelle) som jag fick utskrivet för att minska min akne. Kommer aknen tillbaka om jag slutar med p-piller?

Tranbärssaft eller citronvatten mot urinvägsinfektioner?

Hej! Hjälper det att dricka tranbärssaft eller citronvatten om man har drabbats av urinvägsinfektion? /Siv (Kvinna 58 år)

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: