Ange ditt sökord

Annons:

Kost att föredra/undvika vid atopiskt eksem?

Jag har atopiskt eksem och det har jag haft sen jag var liten. Jag går hos en hudläkare och solar solarium där. Jag undrar om det finns någon speciell mat/dylikt och dryck som man skall undvika? Jag har hört att man inte skall äta citrusfrukter, stark mat och ej dricka julmust samt Coca Cola. Är det sant? Finns det något som är bra för eksemen att äta?

Hej!
Kost och eksem är en svår och inte helt klarlagd fråga. Citrusfrukter och stark mat kan framförallt hos barn, ge irritation i den tunna och lättirriterade huden framför allt kring munnen. Läskedrycker har jag inte hört, och inte hittat några data om att det skulle vara skadligt. Det förekommer också överkänslighet mot vissa ämnen såsom mjölk, mjöl, nötter, stenfrukter mm.
Bra för eksemen kan eventuellt vissa fettsyror, och tex jättenattljusolja (finns i Hälsokostaffärer) vara, men det saknas stora vetenskapliga studier som kunde klarlägga frågan.
FN.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 26 april, 2025 Publicerad: 9 oktober, 2004

Liknande frågor

Alternativb

Kan man vara i solen vid vattkoppor?

Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?

Hud & Hår

Hidradenitis suppurativa och stress?

Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?

Kvinnans hälsa

Ny behandling för lichen sclerosus?

Hej! Jag är en kvinna , 54 år gammal och jag har haft diagnosen lichen sclerosus i 13 år. Jag upplever besvär som klåda, sveda, hudsprickor och smärta i underlivet

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Annons: