Ange ditt sökord

Annons:

Konstiga prickar i ansiktet på min 2-åring

Hej jag undrar angående min dotter. Hon har på kinderna på sidan under ögonen fått ett gäng prickar som är som blåsor men torkade på en dag och de går upp och ner under några dagar. Har vistats ute mycket i helgen. Hon är nu prickig med röd svullnad lite grann. Undrar vad det kan vara behöver jag gå till läkare med henne eller är det något som går över av sig själv?

Nu när vårsolen börjat lysa på många ställen i Sverige, blir det tyvärr en del som kommer reagera negativt på allt solljus. Man räknar med att ca 10-20% får varierande grad av soleksem (polymorft ljusutslag), vilket brukar yttra sig som rodnad, plitor och ibland med svullna utslag ofta med klåda. Det ska gå över på några dagar och kan vid behov behandlas med kortisonkräm modell Hydrokortison några dar. För att undvika besvär ifall hon vistas ute mycket i det fina vädret är solskyddsmedel med hög solskyddsfaktor, t.ex pH5 Eucerin barnlotion solskydd 15/25 (kan ha bytt namn). Succesivt under våren får de flesta en härdning av huden, och problemet försvinner för denna gång. Jag skulle avvakta, men går det inte över på 1 max 2 veckor bör t.ex barnavårdscentralen titta på dottern.
/Anders

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 4 april, 2005 Publicerad: 4 april, 2005

Liknande frågor

Hud & Hår

Finns det steroidkräm utan propylenglykol?

Hej, Jag har eksem och använder steroider. Jag är överkänslig mot propylenglykol. Finns det steroidkrämer utan propylenglykol?

Alternativb

Har ett rött område i ansiktet med blåsor

Har ett röd ömmande område i ansiktet ca 3*2 cm. Blank botten och små ’blåsor’ upphöjda. Det har nu kommit samma på Pannan på ett annat ställe. Ska jag söka?

Hud & Hår

Vad är det för skillnad på en dermatolog, en hudterapeut och en hudläkare?

Hej, jag har inga hudproblem men jag är intresserad av yrken inom hud. Men jag undrar vad det är för skillnad på en Dermatolog, en Hudterapeut och en Hudläkare?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten