Ange ditt sökord

Annons:

Konstiga “blåsor” på händerna

Hej !
Jag har problem med huden på mina händer.
Först så blir det en liten ömmande punkt, med en liten rodnande bula, ca. 1-2mm stor.
Efter nån dag ser det ut som en liten finne med en vit prick i mitten. Därefter så får jag hudavfall (lös hud) som flagnar i området.
Förekommer mest runt tumme och pekfinger på bägge händerna.
Det är till och från någorlunda bra, men aldrig helt bra.
Huden känns väldigt torr utan att vara sprickfärdig.
Kan det vara så att det finns någon slags hudsjukdom som kan orsaka dessa symtom eller ska man söka i mina tidigare yrken?

Lite svårt att exakt säga vad som orsakar Dina besvär.

1/ Det skulle kunna vara en lättare hudinfektion, som kan uppkomma eftersom huden tycks vara torr och sprucken.
2/ Hade det varit mer eksemartade besvär borde det varit mer klåda och mer utbrett, och inte bara en bula i taget.
3/ Man skulle kunna tänka sig en psoriasisvariant (långsökt) som kallas för PPP. Sitter på lite fel plats (vanligen centralt i handflator) och drabbar nästan uteslutande bara rökare, och med kvinnlig övervikt.

Så – jag tror inte Du blir så mycket klokare i att söka svaret på hudbesvären i tidigare arbeten. Behandla den torra huden, så stärks huden och undvik för mycket handtvätt och retande ämnen. Blir det inte bättre, får Du visa händerna för Din vårdcentral/husläkare för hjälp.
/Anders

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 4 maj, 2005 Publicerad: 4 maj, 2005

Liknande frågor

Hud & Hår

Vid vilken ålder/åldrar får man skägg?

Jag undrar när man får skägg - riktigt skägg, en polare har grym skäggväxt han är lika gammal som mig, 18 då. Jag har bara ljusa tunna strån. Kommer jag att få "skägg" alls? Jag har mörkbrunt hår så jag borde ju då få mörkbrunt skägg eller?

Hud & Hår

Oönskad hårväxt

Jag har en dotter på 5 år som är väldigt hårig på kroppen. Hon har mycket hår på ryggen, benen, fötterna, händerna, ja hela kroppen.

Hud & Hår

Torrt grovt eksem på armbågen

Hej.Jag har i många år haft väldigt torra armbågar, som blir grova veck när man sträcker på armen. Har testat flera hudkrämer, även receptbelagda (minns ej namnet) som dock ej har hjälpt. Nu har jag upptäckt torra, röda hudpartier med fjällande hud och röda prickar i närheten av armbågarna. Vad är det här egentligen?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: