Ange ditt sökord

Annons:

Knuta på ryggen

Upptäckte idag en knuta på ryggen bredvid ena skulderbladet. När man bara tittar från sidan ser det ut som en lätt utbuktning, men när man känner efter så känner man att det är en knuta. Den är ca 2,5 cm i diameter. Känns rund, slät och “halvmjuk”. Den glider lätt undan någon centimeter i sidled under skinnet när man trycker på den, den känns liksom hal. Det gör inte ont när man trycker på den eller flyttar runt den under huden. Vad kan detta vara?

Hej!
Det är förstås omöjligt att göra några medicinskt säkra bedömningar i den här formen. Man kan gissa på så kallat lipom, dvs en fettansamling under huden. En läkare bör undersöka dig och eventuellt ta prov på knölen, beställ tid på vårdcentralen för detta!
FN

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 3 oktober, 2003 Publicerad: 3 oktober, 2003

Liknande frågor

Alternativb

Kan man vara i solen vid vattkoppor?

Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?

Hud & Hår

Hidradenitis suppurativa och stress?

Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?

Kvinnans hälsa

Ny behandling för lichen sclerosus?

Hej! Jag är en kvinna , 54 år gammal och jag har haft diagnosen lichen sclerosus i 13 år. Jag upplever besvär som klåda, sveda, hudsprickor och smärta i underlivet

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten