Upptäckte idag en knuta på ryggen bredvid ena skulderbladet. När man bara tittar från sidan ser det ut som en lätt utbuktning, men när man känner efter så känner man att det är en knuta. Den är ca 2,5 cm i diameter. Känns rund, slät och “halvmjuk”. Den glider lätt undan någon centimeter i sidled under skinnet när man trycker på den, den känns liksom hal. Det gör inte ont när man trycker på den eller flyttar runt den under huden. Vad kan detta vara?
Knuta på ryggen
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Rodnad runt munnen efter alkohol
Hej! När jag dricker alkoholhaltiga drycker så händer det ibland att jag får rodnad och en brännande känsla runt munnen som oftast kommer 1-3 dagar efter konsumtionen och som håller i sig
Keloidärr – täcks det av offentlig vård?
Jag har fått ett keloidärr på örat, misstänker att jag slagit till min piercing och det har bara växt. Finns det offentlig vård att få eller måste jag uppsöka plastikkirurgi för att få bort den?
Vad beror kliande utslag under fötterna på?
Har kliande utslag under fötterna, vad beror det på?