Ange ditt sökord

Annons:

Knappnålsstora röda kliande prickar

Vid målning inomhus under en månads tid har jag använt plasthandskar samt även rengjort händerna med lacknafta (miljövänlig). Fick utslag ganska direkt endera av lacknaftan eller av plasthandskarna som jag har hört kan orsaka utslag. Det är små röda prickar som går tillbaka av sig självt om jag inte kliar på dem. Men det har kliat så enormt på några ställen så jag har kliat sönder flera 2-3 centimeterstora fält. Har använt 1 % hydrokortisonkräm under c:a 14 dagar som hjälpt mot klådan men nu har huden spruckit och är röd på dom ställen som jag kliat sönder. Det är fult och känns inte bra. Vad göra?

Lacknafta torkar ut huden väldigt kraftigt, sannolikt är rengöring med detta medel orsak till dina besvär. Föreslår att du flera gånger dagligen smörjer med en mjukgörande kräm, fortsätter att använda plasthandskar och slutar med rengöring med lacknaftan!

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 31 mars, 2003 Publicerad: 31 mars, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Vad beror kliande utslag under fötterna på?

Har kliande utslag under fötterna, vad beror det på?

Hud & Hår

Jag har fotsvamp -vad ska jag göra?

Jag är 10 år, jag har fotsvamp och det är jätte jobbigt. Jag vet inte hur jag kan säga till mina föräldrar att jag har fotsvamp utan att låta äcklig.

Hud & Hår

Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?

Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: