Ange ditt sökord

Annons:

Klimakteriebesvär

Hej Apotekaren! Jag är en kvinna på 47 år som har känt mig nedstämd under en tid, i kombination med att jag sover dåligt och svettas mer än vanligt. Min läkare tror att jag är på väg in i klimakteriet. Finns det något receptfritt läkemedel jag kan ta som dämpar mina symptom eller vad kan du rekommendera mig? Just nu känner jag mig väldigt allmänpåverkad av situationen…

Vänligen, Camilla

Hej Camilla, Klimakteriebesvären kan upplevas olika från person till person. Det är vanligt att ha mer eller mindre klimakteribesvär i flera år. Det kan handla om de fysiska besvären som svettningar och värmevallningar men också humörsvängningar med retlighet och irritation som kan påverka livskvaliteten och relationen till andra. Om du har svåra klimakteriebesvär kan du behöva läkemedel på recept för att kunna sova bättre och fungera som vanligt. Vilken behandling du får beror på vilka besvär du har och om du har eller haft andra sjukdomar. Receptfritt finns växtbaserade läkemedel med östrogenliknade effekt. De är inte lika effektiva som östrogen för behandling av svettningar och värmevallningar. Jag rekommenderar att du kontaktar gynekolog för att få rätt behandling för dina besvär. Du kan även lindra besvären på andra sätt som avslappningsövningar och motion, det kan minska besvären mot svettningar och värmevallningar. Drick mindre kaffe, te och alkohol eftersom dryckerna kan förvärra besvären.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Nahid Månsson
Apotekare
Publicerad: 11 november, 2019

Liknande frågor

Diabetes

Problem att hålla tätt vid diabetes

Hejsan! Jag har diagnostiserad diabetes 2. När jag är förkyld och hostar kissar jag på mig (läcker ut lite urin). Vad är felet?

Kvinnans hälsa

“Efterdroppar” när jag kissat klart

Jag har ett problem när jag har kissat klart. När jag drar på mig trosorna så kommer där droppar. Känns som om man inte får ut allt kiss direkt.

Kvinnans hälsa

Stressad av håravfall

Hej! Jag har på senare veckor upptäckt att jag tappar otroligt mycket hår när jag tvättar och borstar. Jag gick nyligen igenom en abort vilket självklart resulterade i mycket ångest, kan det ha något med saken att göra? Jag kan inte sluta oroa mig, så vad kan jag göra åt saken? Får bara ännu mer stress av att se allt hår som ramlar, kan det vara vitaminer eller så? Tack!

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Svarsperioden varierar mellan 2-4 veckor. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Om du inte hör något från oss inom perioden 2-4 veckor kan du istället söka svar i vår sökruta - frågan kan ha besvarats tidigare.

Vad vill du göra?

Välkommen till Doktorn!

Hej och välkommen till DOKTORN.com

Vi kan nu stolt presentera flera nyheter på sajten. Vi vet att du kommer att känna igen DOKTORN samtidigt som nyheterna ger dig ännu fler möjligheter. Vill du läsa mer om vad nyheterna innebär gör du det på doktorn.com/faq

Enkät om antibiotikaanvändning

Hur ser du på antibiotika? Svara på 6 snabba frågor – tar 1 minut!

Till enkäten