jag har fått små röda prickar som först kliar som insektsbett. När jag kliat blir huden istället allderles torr och skorvig, och det hjälper inte att smörja in. Det blir som torra små fläckar överallt. Dom dyker upp på överkroppen där huden är tunn och på sidan har jag ett stort, torrt märke som är några centimeter långt. Det är rött som blir värre efter dusch och känns inte alls som övrig hud. Det har varit svullet men är inte så mycket nu. Jag har smörjt med kortison men det hjälpte inte så mycket. Jag har bytt sängkläder och katten har inte legat där (är känslig och får kliande bett efter den, men dom yttrar sej inte såhär)
kliande prickar som blir torra fläckar
Svar till signaturen Tack för svar
Torr hud är väldigt vanligt,dels om man har haft böjveckseksem tidigare men även om man inte haft det,blir huden ofta torr. Symtomen kan just vara små kliande prickar som sedan flyter ihop till större områden. Föreslår att du smörjer med mjukgörande kräm innehållande carbamid såsom Caress eller Canoderm. Smörj minst 2 ggr per dag. När huden är torr hjälper inte kortisonkräm så bra. Det hjälper bäst om man har eksem.
Katter och hundar kan ha mjällkvalster. Vid kontakt får man då ofta kliande röda prickar spritt på bål och armar. Det finns speciella schampo att tvätta djuret med så går kvalstren bort.
Liknande frågor
Keloidärr – täcks det av offentlig vård?
Jag har fått ett keloidärr på örat, misstänker att jag slagit till min piercing och det har bara växt. Finns det offentlig vård att få eller måste jag uppsöka plastikkirurgi för att få bort den?
Vad beror kliande utslag under fötterna på?
Har kliande utslag under fötterna, vad beror det på?
Jag har fotsvamp -vad ska jag göra?
Jag är 10 år, jag har fotsvamp och det är jätte jobbigt. Jag vet inte hur jag kan säga till mina föräldrar att jag har fotsvamp utan att låta äcklig.