Ange ditt sökord

Annons:

Klåda vid dusch (igen)

Hej, har skrivit en gång förut angående min klåda efter duschning och fick rådet att prova antihistaminer. Har provat olika sorter men detta hjälpte tyvärr inte utan samma svåra klåda uppstår varje gång efter dusch.

Jag tror inte detta är någon form av nässelutslag eftersom jag inte får några röda kliande prickar eller andra utslag och jag kan inte riktigt säga att det kliar heller utan det är mer som starka stickningar i huden. Jag får då sitta och stryka med händerna över armar, bröst och ben c:a 20 min efter duschen innan det sakta avtar.

Jag har haft dom här besvären i många år nu och skulle bli jättelycklig om jag kunde få någon bot för det här.

Hej!
De symtom du beskriver skulle kunna vara vattenutlöst urticaria (nässelutslag) även om inget syns på huden. För att komma längre, bör du diskutera dina symtom med en hudläkare.
FN

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 25 augusti, 2003 Publicerad: 25 augusti, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?

Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.

Alternativb

Kan man vara i solen vid vattkoppor?

Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?

Hud & Hår

Hidradenitis suppurativa och stress?

Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: