Hej, för ca. 2 månader sedan fick jag några små knottror på vänster underarm som kliade litegrann. Dessa knottror har nu spridit sig till nästan hela underarmen med en intensiv klåda. När jag kliar blir huden röd och varm och liksom läderartad. Jag vet inte hur jag skall beskriva knottrorna men det verkar vara porerna som “knottrar upp sig” då jag kliar. Har försökt med receptfri kortisonsalva men det verkar förvärra saken. Jag har fullt med rivsår på armen och är rädd att dessa skall bli inflammerade men jag kan inte låta bli att klia… Jag har inga utslag någon annanstans på kroppen och har heller aldrig varit allergisk mot någonting. Jag kan inte komma på vad som kan ha utlöst klådan, jag tror inte det är en solskada men jag har en pigmentfläck just på vänster underarm (och på flera andra ställen på kroppen). Tacksam för svar.
Klåda på underarmen
På din beskrivning låter det som misstänkt allergiskt kontakteksem, tycker jag. Kontakteksem börjar med små kliande knottror som sprider sig och ger ökande klåda. Kan utslagen ha börjat under klockarmband av läder? I så fall kan det vara krom-allergi. För att utreda allergiskt kontakteksem göres på hudklinik en så kallad epicutan-test.
Liknande frågor
Ta hål i örat nära leverfläck?
Hej , jag har en liten leverfläck på örat som inte ändrats någonting och jag har haft den så länge jag kan minnas. är det okej för mig att ta ett hål i örat nära den fläcken eller bör jag absolut inte?
Kan man tatuera sig om man har eksem?
Hejsan! Jag är har länge kollat på tatueringar och vill verkligen göra det. Är dock lite orolig kring det eftersom jag har en medel/svår atopisk eksem.