Ange ditt sökord

Annons:

Klåda i hårbotten

Min mormor har haft klåda i hårbotten i nästan ett år och har varit hos massor av olika läkare fast ingen kunnat hjälpa henne. Hon är rosaröd överallt i huvudbotten och har små sår på vissa ställen även lite vitt som ser ut som mjäll. Hon säger även att det kliar i nacken och på pannan. Vad tror ni det kan vara? Tack så hemskt mycket i förväg.

Klåda i hårbotten kan ha många olika orsaker.
Seborroiskt eksem ger klåda, rodnad och fjällning i hårbotten, detta är nog den vanligaste orsaken och kan ses både hos unga och äldre.
Psoriasis kan ge klåda i hårbotten, då ses ofta rätt så kraftiga fjäll som sitter fast mot hårbotten och vid bortskrapning efterlämnar en lättblödande yta.
Hos äldre människor med viss åderförkalkning i blodkärlen kan man ibland få långvarig klåda just i hårbotten utan att det syns så mycket förändringar i själva hårbotten.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 4 mars, 2003 Publicerad: 4 mars, 2003

Liknande frågor

Hud & Hår

Keloidärr – täcks det av offentlig vård?

Jag har fått ett keloidärr på örat, misstänker att jag slagit till min piercing och det har bara växt. Finns det offentlig vård att få eller måste jag uppsöka plastikkirurgi för att få bort den?

Hud & Hår

Vad beror kliande utslag under fötterna på?

Har kliande utslag under fötterna, vad beror det på?

Hud & Hår

Jag har fotsvamp -vad ska jag göra?

Jag är 10 år, jag har fotsvamp och det är jätte jobbigt. Jag vet inte hur jag kan säga till mina föräldrar att jag har fotsvamp utan att låta äcklig.

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons: