Ange ditt sökord

Klåda i hårbotten

Hej!

Jag har några frågor om klåda i hårbotten. Jag har haft klåda ett bra tag nu i hårbotten, och i samband med att jag kliar så har jag tappat väldigt mycket hår. kan man tappa allt hår av det?? Växer det i så fall ut igen?? Är det bra att smörja in hårbotten med Caress, läste det nånstans?? Tacksam för svar!

Svar till signaturen Veronica
Man brukar inte tappa allt hår av klåda i hårbotten. Man bör försöka ta reda på orsaken till klådan. Syns det rodnad,fjällning eller andra tecken på infektion i hårbotten? I så fall kan det vara någon hudsjukdom som bör behandlas. Om hårbotten ser helt normal ut kan klådan bero på uttorkning, kanske för täta hårtvättar eller uttorkande geler och spray. Då är Caress bra som mjukgörande.

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 3 juni, 2002 Publicerad: 3 juni, 2002

Liknande frågor

Hud & Hår

Ta hål i örat nära leverfläck?

Hej , jag har en liten leverfläck på örat som inte ändrats någonting och jag har haft den så länge jag kan minnas. är det okej för mig att ta ett hål i örat nära den fläcken eller bör jag absolut inte?

Hud & Hår

Vad göra åt torr hud?

Hej jag har torr hud hur får jag bort det?

Hud & Hår

Kan man tatuera sig om man har eksem?

Hejsan! Jag är har länge kollat på tatueringar och vill verkligen göra det. Är dock lite orolig kring det eftersom jag har en medel/svår atopisk eksem.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!