Hej Ylva
Jag har besvär med klåda på mina armar och krin halsen det blir blåsor som jag river sönder och det kliar så man kan bli tokig Har gått på hud de har provat det mesta men det blir inte bättre Har nu varit till en homeopat och fåtten del medicin men det liar fortfaranden hon säger att det delvis kan ha att göra med trög mage. Jag har värsta klådan på hösten /Ulla
Klåda
Svar till “Klåda”.
det är svårt för mig att ge några råd då du inte skriver något om orsaken till din klåda. Klåda är ju mycket besvärligt att ha och kan bero på väldigt många olika bakomliggande orsaker, så man kan ej ge några allmänna behandlingsråd. En vanlig orsak till klåda är ju atopiskt eksem, där klådan är det dominerande symtomet som ger eksem och förtjockad hud. Vid atopiskt eksem är det viktigt att smörja huden med mjukgörande växelvis med kortison men det finns också andra behandlingar såsom ljusbehandling, kalibad, antibiotika o.s.v. Om du har kontakt med en hudklinik tycker jag du skall vända dig dit igen om det inte blivit bättre.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad är det för vita prickar efter solning?
Jag har små vita prickar på olika ställen på kroppen. Prickarna är ca 3–4 mm i diameter och förblir vita när jag solat. Vad är detta? Finns någon behandling?
Vattenansamling under ögat, allergi?
Jag fick helt plötsligt en vattenblåsa på ca 1cm under ögat nu på kvällen. Jag känner inget, har inte kliat mig i ögat vad jag vet..Hur kan detta komma sig? Jag är katt-, hund- och pollenallergisk. Kan det ha med det att göra?
Vid vilken ålder/åldrar får man skägg?
Jag undrar när man får skägg - riktigt skägg, en polare har grym skäggväxt han är lika gammal som mig, 18 då. Jag har bara ljusa tunna strån. Kommer jag att få "skägg" alls? Jag har mörkbrunt hår så jag borde ju då få mörkbrunt skägg eller?