Ange ditt sökord

Annons:

klåda!

Jag får sådan fruktansvärd klåda i handflatorna, på fingrarna ibland och nu senast även på och under fötterna. Det blir inga märken just, trots mitt ihärdiga klösande, däremot känns det svullet. Det här har kommit i perioder sedan tre månader. Jag har även klåda på armarna och rygg/bröst men där blir det däremot liksom ett sår på en gång och denna klåda har jag haft i ett par år. Hur gör man när man har sådan klåda som den på händer och fötter, för det är ju inte säkert att det kliar just då, om jag får en tid hos en läkare, och det syns ju inget speciellt efteråt. Kan man kolla på något vis vad det kan bero på ändå?

Svar till signaturen Nettan.
Dina besvär skulle kunna bero på en fysikalisk form av nässelutslag så kallad tryckurticaria. Detta drabbar ofta huden inom de områden som utsätts för tryck till exempel händer och fötter, och ger då klåda genom kraftig histaminfrisättning. Detta reaktionsmönster kan testas genom att rispa på huden och se om positiv dermografism uppstår. Antihistaminer kan då prövas som behandling. Se övrigt dermatologens patientinformation nr 8.

Annons:

Den här frågan handlar om:

Hudteamet
Uppdaterad: 14 september, 2001 Publicerad: 14 september, 2001

Liknande frågor

Hud & Hår

Små domningar i ansiktet

Hej, Jag har fått lite domningar (av det stickande slaget fast väldigt milt, som efter en bedövning släppt hos tandläkaren) i ansiktet, på höger sida - runt ögat och på hakan. Långsamt har det börjat vid munnen och nu känns det även runt ögat. Vad är det? Har inte fått fästingbett vad jag vet. Hos min hudterapeut får jag ibland a-vitaminkräm för att få "finare" hy, kan det påverka? Annars vet jag inte riktigt. Men blir rädd att domningen ska bli värre och sprida sig i hela högerhalvan av ansiktet.

Hud & Hår

Utslag i ljumsken

Jag har fått utslag i ena ljumsken och på ena sidan av pungen. Utslagen är röda och en del kommer det ur gult var då jag klämmer på dem. De kliar och svider mycket och jag har dessutom fått en spricka precis i ljumskvecket. Jag har smörjt in det med Inotyol vilket gör att utslagen torkar lite, men jag tycker att utslagen blir fler och fler. I övrigt har jag inga allergier eller eksem. Vad tror ni att jag har råkat ut för?

Hud & Hår

Seborroiskt eksem som inte går över

Hej! Jag har misstänkt seborroiskt eksem som främst sitter i ögonbryn. Jag fjällar i brynen och huden under ögonbrynshåren är lite ”knottrig”. Jag har även märkt att jag tappar mycket hår från brynen

Annons:

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glöm inte att bekräfta din prenumeration i din inkorg. Den kan ha hamnat i din skräppost.

Fråga doktorn

Här kan du ställa din fråga till någon av våra duktiga experter. Vi kan inte besvara alla frågor, men vi gör vårt bästa för att just du ska få svar. Genom åren har experterna besvarat över 8 000 frågor, så chansen är stor att du hittar redan besvarade frågor inom det du undrar över.

Välkommen till Doktorn!

Annons:

Hjälp oss bli bättre! Vad tycker du om innehållet på DOKTORN?

Svara på fem snabba frågor!

Till enkäten