Hej, jag har klåda och det svider på kroppen det är värst på överkroppen. Jag får även ibland nåt ensataka utslag rött som kliar. Det har blivit mer påtagligt senaste veckan. Speciellt när jag ska sova känns det som det blir värre när jag ligger tätt mot lakanet eller när jag har kläder o lutar mig mot typ ryggstödet på soffan så kliar det o svider men det går över efter ett tag. Jag känner inget när jag vaknar på morgonen. Jag undrar var det kan vara? Jag duschar ofta, typ 2 gånger om dagen, eftersom jag tränar. Jag har även problem med torrsprickor på händerna under vintertid, det har jag haft många år. Är det bara att jag är torr som gör att det svider o kliar? Är lite orolig.
Klåda och sveda på kroppen
Det låter som en hel del av Dina besvär beror på att huden är uttorkad av allt duschande. Om Du duschar ofta behöver Du inte använda tvål varje gång. Det är bättre för huden i så fall att använda duscholja, tex pH5-Eucerin från Apoteket.
Efter duschen är det bra att smörja in sig med någon mjuk- och fuktighetsbevarande kräm. Antingen nån Du har hemma eller tex Propyless från Apoteket, som även många tycker är klådstillande. Ibland får man pröva sig fram till en sort man gillar och som är lagom fet för ens behov (vissa är mer “vattniga” och andra mer feta).
Skulle detta inte fungera och Du blir bara sämre får Du ta kontakt med Din husläkare.
/Anders
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?
Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.
Kan man vara i solen vid vattkoppor?
Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?
Hidradenitis suppurativa och stress?
Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?