Jag har problem med min hy i ansiktet. Jag har känslig hy och lätt för att bli torr. Men på näsan och lite upp i pannan har jag ett hårdare lager och om man krubbar på det så fnasar det sig. Jag har provat att använda mjukgörande salva men det verkar inte hjälpa huden tar inte upp det utan då blir jag bara glansig. Om jag badar/duschar varmt så kan jag skrubba bort det men efter 3-5 dagar så har det kommit tillbaks. Har haft detta problem i 2 år säkert. vad skall jag göra?
Känslig hy, lätt för att bli torr
Jag har tyvärr inget annat att föreslå än att försöka pröva dig fram till någon mjukgörande kräm som passar just dig. På apoteket finns en mängd små provtuber så att man verkligen kan pröva ut något som passar. Jag har patienter som tycker att serien Vichy som finns på apotek har god effekt. Galactobase och Locobase Repair är två andra bra mjukgörare.
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Knöliga och buckliga naglar – vad beror det på?
Hej! Min ena pekfingernagel är väldigt ”bucklig” med grova veck/fåror och jag tycker det blir mer och mer. Har även tendens till det på båda tumnaglarna. Har inte skadat nageln men den ser väldigt konstig ut.
Kan man vara i solen vid vattkoppor?
Hej! Min dotter har vattkoppor som har börjat torka. Kan hon vara ute i solen då eller är det något hon bör undvika?
Hidradenitis suppurativa och stress?
Hidradenitis suppurativa Har det någon koppling till stress?