Vi köpte en (mini)gris för ca 10 dagar sen, och efter ett par dagar märkte vi att det inte stod rätt till med honom. Han fnattade sig så att det gick hål och blödde. Först tänkte vi att det var värmen som irriterade honom. Men efter några plågsamma nätter for vi till veterinären som konstaterade skabb. Grisen fick en spruta för detta och ska snart på återbesök för nästa behandling. Nu är då frågan – kan vi i familjen blivit smittade av grisens skabb? Vi upplever ovanligt mycket klåda överallt på kroppen. Om i så fall finns det något medel som vi kan reducera klådan? Bli kvitt skabben?
Kan skabb från gris överföras till människor?
Hej!
De allra flesta parasiter – såsom skabb, löss, loppor och kvalster – trivs och förökar sig på sitt värddjur (i detta fall grisen), men kan inte överleva utanför det. Däremot kan de “hoppa över” på människa och ge bett och klåda. Vilken sorts skabb som grisar brukar ha, är det bäst att du kollar med veterinären som vet det bättre än vi hudläkare!
FN
Den här frågan handlar om:
Liknande frågor
Vad är det för vita prickar efter solning?
Jag har små vita prickar på olika ställen på kroppen. Prickarna är ca 3–4 mm i diameter och förblir vita när jag solat. Vad är detta? Finns någon behandling?
Vattenansamling under ögat, allergi?
Jag fick helt plötsligt en vattenblåsa på ca 1cm under ögat nu på kvällen. Jag känner inget, har inte kliat mig i ögat vad jag vet..Hur kan detta komma sig? Jag är katt-, hund- och pollenallergisk. Kan det ha med det att göra?
Vid vilken ålder/åldrar får man skägg?
Jag undrar när man får skägg - riktigt skägg, en polare har grym skäggväxt han är lika gammal som mig, 18 då. Jag har bara ljusa tunna strån. Kommer jag att få "skägg" alls? Jag har mörkbrunt hår så jag borde ju då få mörkbrunt skägg eller?